Bomba Nedir?, Bomba Hakkında Bilgi


Bomba, hedefe fırlatıldığında, havadan atıldığında ya da uzaktan gönderilen sinyallerle uyarıldığında patlayacak biçimde tasarlanmış bir silahtır. Bunun için bombalar genellikle patlayıcı madde doldurulmuş metal bir kılıf ile fünye denen bir ateşleme düzeneğinden oluşur. Top mermisine benzeyen ilk bombalar barut doldurulmuş metal bir küre biçimindeydi ve ağır yanan bir fitille ateşlenerek patlatılıyordu. Düşman siperlerine elle ya da havan topuyla atılan bu bombalar ilk kez . yüzyılda kullanıldı.

Havadan Bombardıman

Bombalarda, top mermisindeki sevk barutu gibi itici bir madde bulunmaz. Bu nedene bombaların hedefe ulaşabilmesi için ya fırlatılması ya da patlayacağı yere önceden yerleştirilmesi gerekir. Bombaların uçaktan atılmasına ilk kez 1. Dünya Savaşı yıllarında başlandı. Önceleri bombalar herhangi bir savaş uçağına yüklenebiliyor ve hedefin üzerinden geçerken elle boşluğa bırakılıyordu. Sonradan, bombaları kanat altlarına ya da gövedenin içindeki özel bölmelerde taşıyan bombardıman uçakları geliştirildi. Bu bombalar yere çarptığı anda patlıyor ve metal gövde parçalanarak geniş bir alana saçılıyordu.

Uçan Bombalar ve Roketler

2.Dünya Savaşında Almanlar’ın kullandığı iki güçlü silah da, geleneksel bombalara benzememekle birlikte, bamsa sınıdından sayılabilir. Bunlar V1 adıyla bilinen pilotsuz uçağı ile V2 roketidir. Müttefik hava kuvvetleri bu silahların yapıldığı fabrikaları ve fırlatma rampalarını bombalayarak Almanlar’ın bu gizli silahları kullanmasını geciktirmeseydi, 2.Dünya Savaşı çok daha büyük bir yıkımla sonuçlanırdı.

Nükleer Bombalar

2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru ABD’de büyük bir gizlilik içinde çalışan değişik uluslardan birçok bilim adamının işbirliği ile ilk atom bombası yapıldı. Aynı konuda yoğun araştırmalar yapan Nazi Almanya’sının böyle bir silahla tüm dünyayı tehdit edeceğini düşünen bilim adamları, bu atom bombasının caydırıcı bir denge olacağına inanıyorlardı. Oysa bu ayom bombalardan iki tanesi,  16 Temmuz 1945’te New Mexico’nun Alamogordo yöresindeki denemeden sonra iki Japon kentine atıldı. 6 Ağustos’ta Hiroşima’ya atılan ilk bomba yaklaşık 75 bin kişinin, 9 Ağustos’ta Nagasaki’ye atılan ikinci bomba da yaklaşık 39 bin kişinin ölümüne sebep oldu.

2. Dünya Savaşı‘ndan sonra Büyük Okyanus’un güneyinde ve Nevada eyaletinde daha güçlü atom bombası denemeleri yapan ABD, 1952’de bundan çok daha etkili ve yıkıcı bir silah olan hidrojen bombasını geliştirdi. Atom bombasının olağanüstü patlatma gücü, uranyum ve plütonyum atomlarının bölünmesi sırasında açığa çıkan enerjiden kaynaklanır.

Hidrojen bombasının ürkütücü boyutlardaki patlatma gücü ise, hidrojen atomlarının birleşerek helyum atomlarına dönüştüğü termonükleer tepkimeden doğar. Kısacası, atom bombasının patlaması bir çekirdek bölünmesi (fisyon), hidrojen bombasının ki ise bir çekirdek kaynaşması ya da birleşmesi (füzyon) olayıdır.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Bomba Nedir?, Bomba Hakkında Bilgi YAPILAN YORUMLAR