Çok mu Fazla Televizyon İzliyoruz?


Türkiye’de istisnalar hariç her evde genelde bir televizyon mutlaka bulunuyor ve başından kalkmadan saatlerce izleyebiliyoruz. Peki televizyonu çok mu fazla izliyoruz?.

Sorumuzun cevabı maalesef evet olacak. Neden maalesef?, televizyon izlemek zararlı bir şey mi?. Pek tabi ki televizyon izlemek zararlı bir şey değil, televizyonda izlediğimiz programlar, diziler asıl zararlı olan, bizi uyutan ve ülkemizin içerisinde bulunduğu durumdan, dünyada ki bütün gelişmelerden alıkoyan bir oyundan başka bir şey değil. Ülkemizde şuanda en çok TV8 kanalının yayınlamış olduğu Survivor isimli yarışma programı izleniyor. Peki Survivor bize ne katıyor? Cevabını eminim siz de biliyorsunuz ama kendinize itiraf edemiyorsunuz. Survivor bize koca bir sıfır katıyor. Sadece Survivor değil, Kiralık Aşk, Kurtlar Vadisi Pusu, O Aşk, Bu Aşk, Dedem Sevdi, Babaannem Aşık Oldu gibi binlerce bizi uyutan, saçma ve yılışık programlar mevut.

Televizyonu sadece dizi izlemek için kullandığımızdan dolayı gerçekten gündemden bir haber bir çok insan var. Televizyonu bilinçli izlemek kendinize yapacağınız iyiliklerden en önemlilerinden birisi olacaktır. Vaktinizi iki saatlik bir diziye ayırmak demek, iki saat boyunca birinin birine aşık olmasını izlemek, bizleri adeta salak yerine koymalarına izin vermek demek. Televizyonda elbette dizi izlenir ama kaliteli diziler izlenir. Ülkemizde şuanda yayınlanan en kaliteli dizi 46 Yok Olan’dır. Bilim-kurgu’yu andıran tarzıyla ülkemizde görülmemiş bir yapıma imza attıkları aşikar. Bu ve bunun gibi dizileri izlemek bize daha fazla şey katacaktır. Neden diye sorabilirsiniz hemen bir örnekle cevaplayayım. Önünüzde iki tane sevdiğiniz pasta olduğunu düşünelim. Birisinin malzemeleri hem taze, hemde çok kaliteli. Diğeri ise sıradan malzemeler ve gına getirmiş kremadan yapılmış üstelik ikisi de aynı fiyattan satılıyor. Hangisini tercih edersiniz? Mantıklı olarak taze ve kaliteli olanı tercih edersiniz. Örneğimizi diziler üzerinden hareket ettirirsek aşk, kavga, hüzün gibi dizileri tercih edeceğinize biraz olsun gülümseten, size bilgi katan ve izlediğinizde gerçekten bu dizi kaliteli olmuş diyebileceğiniz dizileri tercih edin.

Televizyonda pek tabi ki sadece dizi izlemeyin. Belgesel, spor müsabakaları, genel-kültür veya eğlence programları gibi yapımları da tercih edin. Belgesel kategorisinde geçen seneye kadar ülkemizde yayın yapan güzel bir kanal yoktu fakat TRT Belgesel’in yeniden yapılanmasının da getirdiği yeniliklerle çok geniş belgesel arşivine ulaşabilirsiniz. Kim Milyoner Olmak İster gibi genel kültürümüzü artıran yarışma programlarını, kanal kanal gezerek izleyeceğimiz haber bültenleri kendi siyasi görüşümüzün oluşmasına, karar verebilme yeteneğimizin gelişmesine oldukça katkı sağlayacaktır.

İnternet’in gelişmesi ve hızlanmasıyla bir çok içeriğe istediğimiz zaman erişebiliyoruz. İnternet ücreti dışında herhangi bir ücret ödemen kendimizi geliştirmek üzerine izleyeceğimiz belgesel, yarışmalara ulaşabiliriz. Ülkemizde televizyon yayıncılığı her ne kadar gelişmiş olsa da aşk dizilerinden öte bir yere varamıyoruz. Güldür Güldür gibi mizah programlarını izlemek size zarar vermez, aşkım benim, canım benim gibi güya aile ortamı yaratılan ve aile bütünlüğünü koruduğunu gösteren diziler verir asıl zararı.

Demem o ki lütfen televizyonun sizi hapsetmesine izin vermeyin. Kendinize izleyebileceğiniz bir favori kanallar listesi yapın içerisinde en fazla üç tane ulusal kanal bulunsun. Fazlasında benim gözüm yok ama kendinize bir iyilik yapmanızın da hiçbir manisi yok.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Çok mu Fazla Televizyon İzliyoruz? YAPILAN YORUMLAR
  • Furkan Uysal
    2 sene önce

    Gayet güzel bir yazı olmuş teşekkür ediyorum.
    Televizyonda bir insan neden dizi izler izler onuda bilmiyorum kendim haberler dışında tv izlemediğim için 🙂
    Ayrıca aşk dizileri yerine insanlar bir şeyler üretse bence daha iyi olur çok gereksiz şeyler