Televizyonların Yerini YouTube Alacak


Dünya’nın en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube yakın bir zamanda televizyonların yerini alacak. Her kategoride yüz binlerce videonun bulunduğu sitede vakit geçirmek gün içerisinde yapılabilecek en eğlenceli işlerden biri haline geldi. Haliyle insanlarda daha fazla eğlenebilmek için YouTube karşısında daha çok vakit geçiriyor. Neden televizyonun yerini alıyor diye soracak olursanız elbette pek çok açıklaması var ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

1-) İstediğin Zaman İzle / Dinle

İstediğiniz diziyi, programı, şarkıyı, klibi, oyunları ve daha fazlasını hiçbir şeye bağlı kalmadan özgürce, istediğiniz cihazdan izleyebilme olanağınız var. Televizyonlarda böyle bir olay mümkün değil. Tivibu gibi servislerin geri al izle özelliğinden bahsetmiyorum bile. Yer, zaman ilişkisi olmayan bir sistem olan YouTube’da gelecek zamanda daha çok kategoride daha fazla zaman geçireceğimizi de göz önüne alırsak televizyon yayıncılığının internet yayıncılığına dönmesi gözle görülürüz bir olay.

2-) Kalite En Üst Seviyede

YouTube‘a isterseniz 4K video yükleyip, kalitenin sınırlarını zorlayabilirsiniz. Herhangi bir yapımcı şirket sahibi olduğu dizinin bütün bölümlerini 1080p olarak ücretsiz bir şekilde yükleyip, izletiyor üstüne bir de para kazanıyor. Böyle bir sistem tabi ki de televizyon yayıncılığının yerini alacak. Hem video sunucu masrafı yok, hemde makul bir gelir elde ediyorsunuz üstelik videoların takılma, donma gibi hiçbir sorunu da olmuyor.

3-) Sınırsız Seçenek

Televizyon kanallarını şöyle bir gezdiğinizde ya haber, ya spor, ya da filme denk gelir, ister izlersiniz ister izlemezsiniz ve kimsede sizi umursamaz. Kanal, bir yayın akışı paylaşır ve bunun dışına çıkmanız durumda istediğiniz programı izleyemezsiniz. Örneğin Show TV kanalını açıp Güldür Güldür isimli programı izlerken hemen bir tuşa basıp Kanal D’de Çok Güzel Hareketler Bunlar’ı izleyemezsiniz çünkü kanalın yayın akışında bu yoktur ve izlemek istediğinizde kanalın yayın akışına uymanız gerekmektedir.

Sadece dizi ve filmlerin yer aldığı bir platform olsaydı YouTube bu kadar gelişmezdi. Çok fazla içerik sahibi olduğu için neredeyse yaştan kesime hitap ederek, her zevke uygun içerikleri öneriyor.

4-) Televizyonda Diziyi Durdurup Aynı Kalitede Tekrar Oynatamazsınız

Altını çizerek söyleyeyim: aynı kalitede. Tivibu, DT gibi durdur, geri al izle özelliği olan uydu alıcılarının ne kadar verimli olduğunu tartışmamıza bile gerek olmadığını düşünerek yazıyorum. Bir sahnesine güldüğünüz diziyi üç beş saniye içinde geriye alıp tekrar tekrar izleyebiliyorsunuz ve herhangi bir kalite kaybı söz konusu olmadan bu işlemi gerçekleştiriyorsunuz.

5-) Televizyondan İstediğiniz Şarkıyı Dinleyemezsiniz

“Eeee sende abarttın ama bu sadece televizyon başka ne bekliyorsun?” demeyin efenim. Televizyon dediğimiz teknolojik aletlerin neler başardığını görüyoruz. Curved ekran ile her açıdan izlenebilen ekran modeli çıkardılar. Demek ki televizyonlarda gelişiyor ama ne açıdan gelişiyor?. İçerik bakımından mı yoksa ticari bir kazanç sağlayacak olan fiziksel bakımdan mı?. Pek tabi ki fiziksel bakımdan.

Yazımın sonlarına gelirken şöyle bir şey hayal etmenizi istiyorum. Televizyon yayıncılığı tamamen sona ermiş, tüm reklam şirketleri internete yönelmiş ve yapımcı şirketler sadece internet için içerikler üretiyor ve ortak bir nokta olan YouTube’da bu içerikler sergileniyor. Düşünsenize ne kadar kaliteli ve kullanışlı bir platform ortaya çıkar. Örneğin Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi saat dokuz buçukta YouTube’a yükleniyor, isteyen istediği zaman, istediği cihazdan izliyor. Eminim böyle bir şey olsa hiç kimse televizyonun kumandasını alıp da kanalları gezeyim bakayım neler varmış demez.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Televizyonların Yerini YouTube Alacak YAPILAN YORUMLAR