Türkiye’de Televizyondan Maç İzlemek


Türkiye’de futbol maçı izlemenin zorluğu bir kenara televizyondan da izlemek ayrı bir işkence. Neden mi? Satın almış olduğunuz bir platform maalesef bütün ligleri, organizasyonları yayınlamıyor. İngiltere Premier League D-Smart’ta, La Liga ve Süper Lig Digitürk’te, Şampiyonlar Ligi Tivibu’da. Bu üç platforma yıllık ne kadar ödeyeceğimizi inceleyelim ve nasıl bir soygun olduğunu görelim.

Süper Lig’in dahil olduğu en düşük paket Digitürk paketleri;

dd

İngiltere Premier Ligini izleyebilmek için Smart Spor kanalının açık olduğu bir paket seçmeniz gerekiyor ve buda en düşük paket olan Aile Plus Paketi’nde yer alıyor.

ds2

Daha bitmedi. Tivibu ile Şampiyonlar Ligi’ni de izlemek istersek aşağıda ki fiyatı bayılıyoruz.

tv

Süper paket satın alıp 12 ay taahhüt verdiğiniz de 468TL bir ödeme yapmanız gerekiyor.

1714 TL lik bir ödemeyle futbol maçlarını televizyondan canlı izleyebiliyorsunuz ve bunlar sadece bir sezonluk paketi kapsıyor. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1.370 TL olduğu ve asgari ücretin 1390 TL olduğunu baz alırsak ülkemiz de futbol izlemenin imkansız olduğunu söyleyebilmek bu kadar zor olmasa gerek. Evinde en az iki platform bulunanlar bu durumun dışında tutulmuştur zira istisnalar kaideyi bozmaz. Not: Asgari ücret kişinin dört çocuğu olduğu göz önüne alınarak hesaplanmıştır.

Çözüm Öneriyoruz

Üç platformu da bir platformda birleştirmek gibi ütopik bir fikri ortaya atmayacağım ama bir platforma bağlı olmamamız gerektiğini mantığıma dayanarak söyleyebilirim. İngiltereyi örnek alalım. BT Sport ve Sky Sports kanallarından kendi liglerinin yayınları yapılıyor. İkisi de farklı platform kanalları olmasına rağmen gayet güzel anlaşıyorlar, kampanyalarla izleyicilerini kendilerine çekmek için uğraşıyorlar.

Ülkemizde neden olmasın? Süper Lig yayın haklarını Tivibu, Filbox, D-Smart’ta da verin. Hepsi birbirinden farklı kampanya ve fiyat belirleyecektir buna göre izleyici de bütçesine uygun olan paketi seçip, istediği platformu seçebilsin. Dikkat edin platformu seçebilsin yazdım, öteki türlü seçme şansı kalmıyor. Şampiyonlar Ligi belki bu durumun dışında kalabilir. Bildiğim kadarıyla bir ülkede yalnız bir paralı yayın bulunma şartı var. Tamam onu da en çok teklifi veren platform kazansız tek ona da razıyız.

idman

Yukarıda ki görsel Azerbaycan ülkesinin ücretsiz yayın yapan İdman TV kanalının yayın haklarına sahip olduğu liglerin bir listesi. Sanırım daha fazla konuşmaya gerek kalmadı. Ücretsiz olarak da yapılabiliyorken tek bir platforma bile razı olduğumuzu tekrar belirtelim. Tabi tek platformda yıllık 2000TL ödenecekse; O iş yaş hemşehrim.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Türkiye’de Televizyondan Maç İzlemek YAPILAN YORUMLAR