Yüzünü Yıkama Alışkanlığı Olmayanlar: Afrika


Vücudunun yüzde yetmişinin ihtiyacını karşılayamayan bir toplumun nasıl ola ki elini yüzünü yıkama alışkanlığı olsun. Bir toplum bu kadar mı aç bırakılır, yoksa bu kadar mı sömürülür ün cevabı Afrika. Milyonlarca insanın açlıktan kırıldığı, susuzluktan kuruduğu topraklarda milyarlarca insandan yardım bekleyen, köleliğin standart meslek olduğu bir kıtadan bahsediyoruz.

Biz ilk önce kendi açlarımızı doyuralım da başka ülkelerde ki insanlara sonra bakarız zihniyeti yüzünden bu durumdadır Afrika. Hayvanlar kadar olamadık mı? Sorusunu kendimize bir soralım. Sonra hayvanların seviyesine erişmek için insanlıktan biraz uzaklaşalım zira bu kadar bencil bir yaratık dünyada bulunmamakta. Bir ülke düşünün. Diğer ülkelerde ki insanların yardımına muhtaç, yeni doğan çocuklar hastalıklı, sabah yediği bir kaç parça yiyecek ile belki de iki-üç gün yaşaması gerekecek. Günde altı öğün yemek yiyen insanlar(!) ne zaman kendilerinin de bir insan olduğunu hatırlayıp aynı türden olduğu canlılara yardım edecek? Siz panda mısınız da bu kadar üşengeçsiniz yardım konularında?

Bu çocuğun içtiği sıcak çikolata değil. Su. Evet kuyudan çıkarılan, arıtılmamış ve içerisinde binlerce zararlı bakteri barındıran pis kuyu suyu.

yuzyilin-kurakligi

O suyu(!) içmek istemediğini gözlerine bakarak hissedin. İstemiyor o çamurlu suyu içmeyi ama çaresizlik, annesinin onun için her zaman iyiliğini düşündüğü için kabul ediyor içmeyi. Fotoğrafta ki belki de babası ama ne değişir ki ikisi de atası. Afrika için yapabileceğiniz hiç bir şeyin olmadığını düşünüyorsanız en azından bir kamuoyu oluşturabilirsiniz. Facebook, İnstagram hesaplarınızı bol çikolatı waffle’ı paylaşmak yerine vicdanınızın sesine kulak verin ve görselde ki çocukların açlığından, fukaralığından bir kesimi haberdar edin. Bakarsınız da bir yardım TIR’ı da Afrika’ya gider.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Yüzünü Yıkama Alışkanlığı Olmayanlar: Afrika YAPILAN YORUMLAR