2016 Senesi Nasıl Geçti? Türkiye ve Dünya Olarak Neler Gördük?


2016 senesi Türkiye ve bir kaç ülke dışında diğer ülkeler içi gayet güzel geçti. Verdiğimiz şehit sayılarına bakınca 2016 yılına ana avrat sövmemiz gerekirken terbiyemizi takınıp diğer ülkelerin ve bizim neler yaşadığımıza şöyle bir göz gezdirelim. Türkiye için çok hüzünlü, kötü, hatırlanması istenmeyen bir yıl oldu. Bizlerin güvenliği için şehit olan şehitlerimizin acısı, kederi her şeyi net olarak açıklarken değerli sanatçıların kaybı, darbe girişimleri derken resmen iki buçuk saatlik bir kıyamet filminden farksız kaldık. Biz böyle ağır, her ülkenin kaldıramayacağı zorlukta bir yılı atlatmışken diğerleri neler yaşamış gelin bir bakalım.

1 Ocak – Avrupa Birliği dönem başkanı Hollanda oldu

14 Ocak – Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenen saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti.

17 Ocak – Uluslararası Uzay İstasyonu astronotlarından Scott Kelly uzayda yetiştirilen çiçeğin ilk kez açtığını duyurdu.

20 Ocak – Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Dokuzuncu Gezegen’in bulunduğunu açıkladı. – ABD

6 Şubat – Tayvan’ın Pingtung şehri yakınlarında 6,4 Mw büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonucunda 117 kişi hayatını kaybetti.

15 Şubat – 58. Grammy Ödülleri Los Angeles’ta gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Yılın Albümü ödülü 1989 ile Taylor Swift’in oldu. Yılın Şarkısı olarak ise Thinking Out Loud şarkısıyla Amy Wadge ve Ed Sheeran seçildi.

17 Şubat – Ankara’da bomba yüklü araç askeri servis araçlarının geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada 29 asker ve sivil hayatını kaybetti, 61 asker ve sivil yaralandı.

25 Şubat – Rusya’nın Varkuta şehri yakınlarındaki kömür madeninde meydana gelen kazada 36 kişi yaşamını yitirdi.

13 Mart – Ankara’da bomba yüklü araçla bir ay içinde ikinci saldırı yapıldı. Saldırı da 38 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaraladı.

19 Mart – Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde Flydubai firmasına ait Boeing 737-8KN tipi uçak düştü. Kazada 7 mürettebat ile birlikte toplam 62 kişi hayatını kaybetti

21 Mart – ABD Başkanı Barack Obama 88 yıl sonra Küba’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu. Obama bu ziyarette Küba devlet başkanı Raul Castro ile görüştü

10 Haziran – 10 Temmuz – 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Fransa’da yapıldı. Şampiyon Portekiz oldu.

28 Haziran – İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde üç ayrı canlı bomba saldırısı gerçekleşti. Saldırıda çoğu Türk vatandaşı 44 kişi hayatını kaybetti en az 239 kişi yaralandı.

14 Temmuz – Fransa’nın Nice kentindeki Bastille Günü kutlamalarının yapıldığı sırada bir saldırgan tarafından kalabalığın içine kamyon sürülerek intihar saldırısı gerçekleştirildi.

15 Temmuz – Türkiye’de askeri darbe girişimi yaşandı. Jandarma, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçişini trafiğe kapattı. Bir grup asker TRT1 binasını basarak bir spikere silah zoruyla bildiri okuttu ve ardından TRT1 ve CNN TÜRK kanallarının yayınları kesildi.

16 Temmuz – Türkiye Büyük Millet Meclisi, darbeci askerler tarafından savaş uçaklarınca bombalandı.

20 Temmuz – 240 kişinin ölmesi, 1535 kişinin yaralanması ve 104 darbeci askerin öldürülmesiyle sonuçlanan 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sonrası toplanan MGK ‘nın tavsiyesi Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 21 Temmuz gece 01:00’den itibaren tüm Türkiye ‘de 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

5 – 21 Ağustos – 2016 Yaz Olimpiyatları Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde başladı.

24 Ağustos – İtalya’da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 250’den fazla kişi hayatını kaybetti,

14 Kasım – Süper Ay gerçekleşti. Ay yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha ışıklı görüldü.

10 Aralık – İstanbul Dolmabahçe’de Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrasında biri canlı bomba, biri bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırılarda 44 sivil ve polis hayatını kaybetti, 155 sivil be polis yaralandı.

17 Aralık – Kayseri’de 1. komando tugay komutanlığına bağlı askerleri taşıyan otobüse bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırı da 14 asker hayatını kaybetti, asker ve sivil olmak üzere 55 kişi yaralandı.

19 Aralık – Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı suikast yapıldı. Rusya Büyükelçisi hayatını kaybetti.

Evet 2016 yılı bizim için ne kadar kanlı geçse de dünyada bir o kadar kanlı günler yaşadı. Ama dikkat ederseniz çoğu doğal afetler sonucu meydana gelen kayıplardır. 2017’nin tüm dünya için huzurlu ve mutlu bir yıl olması dileğiyle…

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

2016 Senesi Nasıl Geçti? Türkiye ve Dünya Olarak Neler Gördük? YAPILAN YORUMLAR