Karma Eğitim Neden İstenmiyor?


Karma eğitim, kızlı erkekli bir arada eğitim görülmesi uygun bulunan sistemdir. Adından da anlaşıldığı üzere karma bir yapısı olduğu için dil, din, ırk ayırt edilmeden yapılan eğitimdir. Son bir kaç gün içerisinde karma eğitimin ülkemizde istemeyen bir kesimin olduğunu görüyoruz. Peki nedir bu karma eğitim sistemi? Gerçekten kalkmalı mı? Kalkarsa yararlı olur mu? sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Karma Eğitim

Bu yazımızdaki amaç kesinlikle bir taraf belirleyip, o yönde küçük düşürücü yorumlar yapmak değil, işin eğrisiyle, doğrusuyla bir sonuca varabilmektir.

Karma eğitim sistemi Arap ülkeleri dışında belki bir kaç ülke daha dışında, neredeyse tüm dünya ülkelerinde uygun görülen ancak son zamanlarda ülkemizde kaldırılması istenen sistemdir. Ülkemizde bir eğitim problemi olduğu herkes tarafından bilindiği aşikar ama bu sorunun karma eğitim sisteminden kaynaklanıp, kaynaklanmadığını meçhul. Şimdi size bir görsel göstereceğim bakalım ne tür bilgiler yer alıyormuş.

cahillik-verisi

Gördüğünüz gibi birinci sıradayız. Artık sevinme sırası bizde demek isterdim ama maalesef bu tabloda birinci olmak, yerin dibine girmekle aynı sonucu verir. Bu tablo ülkelerdeki işsiz ve boş gezenlerin listesidir. Birinci sırayı çektiğimiz bu tablodaki veriler OECD tarafından tarafsız olarak hazırlanmıştır. Verilere baktığımızda mavi alan pasif, sarı alanlar ise işsizleri temsil ediyor. Bu oranlara baktığımızda iş olanaklarının azlığını ve bu sebepten ortaya çıkan işsizliği içler acısı haliyle görebiliriz. “Çalışana iş çok! Her yer iş dolu! Millet rahata alışmış arkadaş!” gibi yorumlar işsizlik oranının çokluğunu düşürmez. Dört sene mühendislik okuyup markette kasiyerlik yapmak içinize siniyor ise elbette iş çok. Lütfen kendi çocuğunuzu o kişiler yerine koyun. Üniversiteye gelene kadar okut, dört sene bölüm için okut sonra asgari ücretle bir işe girsin, hiç okumayan kişiyle aynı ücreti alsın ve gördüğü onca yıllık tahsil boşa gitsin. Olacak iş değil!

turkiye

Yukarıda ki görsel ise öğrenci başına yapılan maliyetleri göstermektedir. Türkiye’nin olduğu bölüm kırmızı renkte belirtilmiştir. Gördüğünüz gibi öğrenci başına on bin dolar civarında bir harcama görmekteyiz. Bir çok ülkeden geri olsak da yapılan harcama az değil. Sorun para değil, iş. Elbet herkes çocuğunu okutmak için bavul dolusu para harcıyor fakat sonunda elde edilen şey koca bir sıfır. İş imkanı yok. Şimdi gelelim karma eğitim sisteminin kaldırılmasına. Sizce karma eğitim sistemi kaldırıldığında ülkemiz eğitimde öncü ülkeler arasında ilk 5’e girebilecek mi? Gerçekten evet cevabını verebiliyorsak hemen yarın kaldırılması için gerekli işlemler yapılsın, kimse karşı gelmesin. Ama amaç eğitim sisteminin gelişmesi değil ise orada duracaksın. Başka bir önerin varsa geleceksin.

Karma eğitimin kalkması durumunda yararımıza olacak pek bir şey göremedim açıkçası. Karma eğitim kalktığında ne olacak onu bir düşünelim. Sınıflar kızlı-erkekli diye ayrılacak. Öğretmenler yalnızca hemcinslerin olduğu sınıfta ders anlatabilecek. Beden eğitimi dersinde erkekler maç yaparken kızlar bahçenin başka bir yerinde voleybol oynayamayacak gibi küçük görülen fakat 50-60 yıla yaydığınızda dehşet sonuçlar doğurabilecek bir olaydan bahsediyoruz. Kaldırılmaması kafidir. Kaldırılmasının geçerli sebepleri var ise lütfen bildirin, bilinçlenelim.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Karma Eğitim Neden İstenmiyor? YAPILAN YORUMLAR
 • solofurky
  1 sene önce

  Karma eğitimin kalkması felaket olur. Küçük yaştan beri karşı cins ile birlikte eğitilen nesiller birbirine yan gözle bakmazlar en azından bu ihtimal çok düşüktür.

  Peki ya karma eğitim olmazsa ne olacak ? 22-23 yaşına kadar karşı cins ile sohbet bile etme fırsatı bulamayan bir nesil, karşı cinsten birisine normal gözle bakabilir mi, çok zor. Sapkınlıklar çıkar.

  Önümüzde bariz bir örnek var. FETÖ’cülerin kapatılan dershaneleri kız ayrı erkek ayrıydı. Çok mu iyi olmuş ayrı oluşu, yorumu size bırakıyorum.

  Fetöcülerden nefret ederken bi anda ülkecek “fetöleşiyoruz” öyle gözüküyor, saygılar..