Türkiye Olası Bir Savaşa Hazır mı?


En ürkütücü sorulardan birisi de belki budur. Yaşamış olduğumuz topraklar ya bir gün elimizden alınmaya kalkınırsa? Ya her şey istediğimiz gibi olmazsa? Olası bir savaşa hazır mıyız? gibi sorular korkutucu olsa da Allah göstermesin bir gün başımıza gelebilecek ihtimallerdir. Türkiye olası bir savaşta elbette kendi topraklarını koruyacak güce sahip. Peki bu güç kime karşı hangi seviyede yeterli?

Bir kaç gün önce Rusya belkide en geniş askeri tatbikatını yaptı. Var olan bütün savaş silahlarını kullandı ve adeta dosta düşmana gövde gösterisi yaptı. Bu gösterileri Kuzey Kore sürekli yaparken Rusya’nın silahlarını gördükten sonra peki Türkiye’nin elinde ne var? sorusu akıllara geliyor. Türkiye’nin askeri silahları teknoloji ile birleştirip, güçlendiren ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN dan oluşan firmalardır. Gelin Türkiye’nin sahip olduğu silahlara bir göz atalım.

1-) TAI ANKA

tai-anka-uav-far14-3659

İnsansız hava aracımız olan TAI ANKA 30 Aralık 2010 tarihinde ilk uçuşunu yapıp, Nisan 2013’te Türk Hava Kuvvetleri envanterine eklendi. Havada 32 saat kalabilen ANKA, 30.000 ft yüksekliğe kadar çıkabiliyor. 200 km lik alanda kontrolü sağlanabiliyor.

 2-) Bayraktar

taktikplatfomr

Yine bir insansız hava aracımız olan Bayraktar ilk Milli silahlı insansız hava aracımızdır. 29 Nisan 2014 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdiği günden itibaren kullanılan Bayraktar hem Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hemde TSK’nın envanterinde bulunuyor. 13 adet üretilen araç yine Milli üretim olan ROKETSAN‘ın ürettiği UMTAS roketlerini kullanıyor.

3-) UMTAS Roketleri

umtas

ROKETSAN’ın geliştirmiş olduğu bu roket 8 KM menzile sahip, yerden yere, havadan yere kullanılan zırh delici bir roket türüdür. 37,5 KG ağırlığında ki roket genellikle helikopterlerde kullanılmak üzere tasarlandı. T-129 Atak helikopterimiz de ve Anka insansız hava aracımızda mevcut olarak kullanılmaktadır.

4-) T-129 ATAK

tai_t-129_atak

İtalya & Türkiye ortak yapımı olan helikopterimiz 28 Eylül 2009’da ilk uçuşunu yaptı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile AgustaWestland ortak üretiminden meydana gelen silahımız 278 km/s hıza ulaşıp 20.000 ft e kadar yükselebiliyor. Güney Kore ve Pakistan’ın da sipariş verdiği silahımız için görüşmeler halen devam ediyor. UMTAS roketlerinin kullanıldığı helikopterimiz dakikada 2750 ft tırmanabiliyor.

5-) ZIPKIN Uçaksavar

zipkin

SA-18 füzelerinin kullanıldığı uçaksavar silahımız ASELSAN tarafından geliştirilmiş, savunma gücümüze güç katan oyuncağımızdır. Dost/düşman hedef ayrımını otomatik olarak algılayan sitemde G3 makineli tüfekleri ile desteklenmektedir.

6-) ATILGAN

zipkin-ve-atilgan-2014-6

Sol taraf: ZIPKIN, Sağ taraf: ATILGAN

Tüm sistemleri bilgisayar tarafından kontrol edilen Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemidir. Ateş edilmeye hazır 8 adet Stinger füzesinin yüksek isabet kabiliyetinin yanı sıra kedini koruyan 12.7 mm otomatik tüfekte aracın önemli özelliklerinden birisi. Yine aynı şekilde ZIPKIN gibi dost/düşman hedef ayırabiliyor.

7-) T-155 FIRTINA

firtina

Halihazırda Fırat Kalkanı Operasyonunda da kullanılan FIRTINA Obüsleri 2004 yılından beri TSK’nın savaş meydanında güvendiği en önemli silahlarından birisi durumunda. Otomatik namlu yönlendirme sistemi bulunan aracımızda  M549A1 füzeleri kullanılıyor.

8- ) STAMP

stamp

Otomatik hedef takip özelliğine sahip silahımız stabileze silah sistemidir. Çıplak gözle görülmeyen hedeflerin imhasını mümkün kılan optik görüş birimleri de mekanik üzerinde yer alıyor. Savaş gemilerinde, sahil güvenlik botlarında ve çıkarma gemilerinde kullanılıyor. Silah olarak 12.7 mm G2 makineli tüfek kullanıyor. Ayrıca 40 mm bomba atar özelliği de bulunmakta

9-) MUHAFIZ

muhafiz

STAMP’ın bir benzeri MUHAFIZ silahımız. MUHAFIZ’ın farkı ise silah sisteminden ibaret. 12.7 mm mermi yerine 30 mm MK44 Bushmaster-2 toplarını kullanıyor. Yani muhafızı bir top atar olarak adlandırabiliriz. Hedeflerin otomatik olarak tanıma özelliği MUHAFIZ için de geçerli.

10-) ALTAY

altay-tank

Yine bizim geliştirdiğimiz 3+ nesil ana muharebe tankıdır. Ana muharebe tankları savaş durumunda hem piyade taşıyabilen hemde diğer tanklarla savaşabilen ekstra zırhlı araçlardır. 2017 yılında seri üretime geçecek olan ALTAY şuan son tasarım aşamasında. Zırhlı olarak üretilmesine rağmen ASELSAN tarafından geliştirilen AKKOR(Aktif Koruma Sistemi) tank üzerine yerleştirilecek. Bu sistemle ALTAY‘a karşı yapılan füzeli saldırılar yaklaşmadan imha edilebilecek.

11-) KİRPİ

bmc_kirpi

BMC nin Savunma Sanayi kategorisinde geliştirdiği zırhlı askeri personel taşıma aracı olan KİRPİ T 62 silah ile güçlendirildi. MRAP(Mayına Karşı Korumalı) kategorisinde olan KİRPİ şuan sadece Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. 614 adet üretimi bulunan aracın bunlardan hariç 20 tanesi Tunus’a satıldı.

Ve daha geliştirilmekte olan silah sistemimiz bulunmakta. Peki bu kadarı güvenliğimizi için yeterli seviyede mi? Orası tartışılabilir ama dosta-düşmana karşı bizimde kendimizi göstereceğimiz büyük tatbikatlar yapmamız gerekmektedir. Tatbikatlarda verilecek göz dağı bir çok alanda etkinliğimizi artıracaktır.

ASELSAN Tüm Ürünlerin Listesi

ROKETSAN Tüm Ürünlerin Listesi

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Türkiye Olası Bir Savaşa Hazır mı? YAPILAN YORUMLAR