Ddos Nedir? En Basit Anlatımı


Ddos saldırıları gün geçtikçe daha büyük boyutlara ulaşıyor ve zararlar da haliyle daha fazla oluyor. Ddos bir siteye gereğinden fazla yüklenmenin sonucunda isteyerek yapılan saldırılara verilen isimdir. Çok karışık anlatımları internet sitelerinde mevcut ama en basit yoldan, gündelik örnekler ile anlatmaya çalışacağım.

Web siteleri birer sunucu üzerinde barınır. Facebook’ta aynı aha bizim sitede. Kalitesi, şusu, busu bu konuda ayırıcı faktörler olsa da vereceğim örnekte her sitenin saldırı malzemesi olabileceğini anlatmak amacım. Bu sunucular limitsiz trafik adında satılsa da sizi bir yere kadar idare edecektir ve orta boyutlu bir saldırıda siteniz cortlayacaktır. Cortlamasına engel olan hosting firmalarının bir kaç çözüm yolu bulunuyor fakat onlarda bir yere kadar idare ediyor.

Pixelated acronym DDoS made from cubes, mosaic pattern

Geçen hafta ABD’ye düzenlenen siber saldırıda milyar dolar bazında zarar verildiği açıklandı. 3.Dünya Savaşı’nın da siber savaş olacağı bilindiğine göre bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor.

Şimdi gelelim örnekli anlatıma. Dedik ya bir sunucunun da kaldırabileceği bir nokta var diye. Hah işte tam o nokta sitenizin sınırını belirler ve aşırısında cortlar. Bu cortlamada bir süre site cevap vermez ki bu da maddi manevi kayıp demektir.

Bir sanayi düşünelim. Bu sanayimizin ustası da Cabbar ağabey olsun. Cabbar ağabeyin iki tane de çırağı olsun. Toplam üç kişi günde iki üç arabayla ilgilenip, sorunları halledebiliyor. Bu araç sayısı 6-7 ye çıktığında Cabbar ağabey derin derin bakarak “La başka adam mı yok ne bana getiriyonuz?” derken birden 10.000 kişinin arabasını Cabbar ağabeye tamir ettirmek için getirdiğini düşünün. Adam 6-7 arabayı nasıl yaparım derken bu kadar arabayı nasıl tamir etsin? NOT: Web sunucuları gelen bütün istekleri karşılamak zorundadır. Cabbar ağabey şimdi s.çtı. Cabbar ağabeyinde bütün isteklere cevap vermesi gerekiyor ki görevini yerine getirebilsin. Bu arabasını getiren 10.000 kişinin de psikopat, deli, manyak olduğunu düşünün aynı saldırı yapan virüslü ddoscular gibi. Ya arabaları tamir edecek yada Cabbar ağabey tamir olmak için acil servise yetiştirilecek. Cabbar ağabey ve çırakları bir iki derken 20 arabaya kadar yapıyor ama el insaf adam daha fazla yapamıyor. Psikopat, deli ve manyak araba sahipleri ise sen misin bizim isteğimize cevap vermeyen deyip ortalığı kırıp döküyorlar tabi içlerinde Cabbar ağabey ve çırakları da var. Aynı web sitesi gibi Cabbar ağabey ve çırakları da bir süreliğine servis dışı oluyorlar.

Örneğimizin çok uygun olduğunu düşünerek yazımı sonlandırıyorum. Burada ki amaç aşırı isteğe karşı cevap verememenin oluşturduğu zararlardır.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Ddos Nedir? En Basit Anlatımı YAPILAN YORUMLAR