IPTV Nedir?


IPTV, çanak anten olmaksızın televizyon yayınlarını izleyebileceğiniz aktif bir internet teknolojisidir. Gelişen internet hızının da etkisiyle yüksek görüntü kalitesi aktarımının yanı sıra, film, dizi ve spor yayınlarına da kaliteli bir yoldan ulaşmamızı sağlıyor. IPTV kullanmanın pek çok açıdan faydası olduğu gibi kabız eden bazı can sıkan noktaları da elbette bulunuyor. Açılan kanalın donması, hiç açılmaması, görüntü-ses senkronizasyonu bozukluğu gibi bir çok neden IPTV kullanmamanız için yeterli olsa da kalitesi yüksek olan firmaları tercih ettiğinizde bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız.

IPTV Nedir?

IPTV Kullanmamın Ne Yararı Olacak?

IPTV kullanmanızın en büyük yararı kendinize olacaktır. IPTV, internet bağlantısı olan yerden erişilebilen devasa bir TV platformudur. Çanak anten, HD uydu alıcısı gibi televizyon gereçlerine gerek duymadan çalışabilen, yağmur, kar, fırtına gibi doğal olaylardan zerre etkilenmeyen bir uygulamadır.

580_fullhd_1080p_tra

İzlemek istediğiniz çok fazla uydu kanalı bulunabilir. Örnek vermek gerekirse Türksat uydusundan Star TV’yi, Azerspace uydusundan ise Idman TV’yi izlemek istiyor olabilirsiniz. Bunun için bildiğimiz yöntem ile ya iki çanak kullanacaksınız, yada çanağın yanına bir LNB portu daha ekleyeceksiniz. Ekstra kablo masrafı, ekstra bir aparat ile izleyebilirsiniz fakat uydu sayısının bir tane daha arttığını düşünelim. Takip edeceğiniz her kanal için farklı cihaz almanız mümkün değildir bu yüzden IPTV kullanmak rahatlıktır.

IPTV Kullanmak Yasal mıdır?

Yasal olanları da illegal olanları da var. İllegal olarak kullanacağınız çoğu sunucu satıcıları sizi hüsrana uğratacaktır. İllegal den kastımız ise Digitürk, D-smart, Tivibu gibi platformların şifreli kanallarını yayınlayan ve karşılığından bu platformların 6/1 oranında ücret isteyen kişi veya küçük kurumlardır. Bu tür yayıncıları tercih ederseniz size hiçbiri yayınların bir günün sonunda kapanmayacağını garanti edemez.

duzenleme-910x480

Yasal platformları aslında çok iyi biliyoruz. Türkiye’de büyük iki şirket var ki bu alanda liderler. Tivibu ve Turkcell TV Plus. Bunların yanı sıra platformların kurmuş oldukları sitelerden de IPTV hizmeti alabiliyorsunuz. BluTV, D-smart GO, Digitürkplay, Dilediğinyerde, Teledünya Web gibi bir çok alternatif mevcut. Bu konuda Tivibu ve Turkcell TV Plus’ı diğerlerinden ayıran en büyük fark sadece IPTV olarak hizmet vermeleri. Diğerleri internetten ayrıca bu hizmeti verirken bu iki şirket internet aracılığıyla yayınlarını uydu kullanmaksızın aktarıyor.

IPTV İçin Hangi Platformu Tercih Etmeliyim?

Bu konuda bir çok seçeneğiniz var ama öncelikle istekleriniz ve bulunduğunuz ülke bu konuda çok önemli. Çünkü Tivibu ve Turkcell TV Plus yalnızca Türkiye içinde hizmet veriyor. Türkiye içerisindeyseniz bir çok seçeneğe sahip olduğunuz aşikar fakat yurt dışı için ise illegal kullanımlar daha cazip görülüyor. Burada illegal bir yola teşvikim yok fakat Türkiye’den yurtdışına yasal yollar ile IPTV sağlayan tek kuruluş var o da Digitürk Avrupa ki bu da biraz pahalı.

Eğer Türkiye içerisinden IPTV servisi almak istiyorsanız geniş yelpazenin yanı sıra firmaların çeşitli özelliklerde ki paketlerini seçebilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekilde;

1-) BluTV

Aylık 10 TL lik bir ücret ile kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk ay ücret alınmadığı için çok iyi bir tercih olabilir. Yerli-yabancı dizi ve filmleri izleyebileceğiniz bu platformda 27 Canlı TV kanalını izleyebiliyorsunuz. Taahhütsüz üyelik sistemi olduğu için üyeliğinizi dilediğiniz an sonlandırabiliyorsunuz.

2-) Digitürkplay

Digitürkplay ise şuan en çok tercih edilen platform olarak hizmetine devam ediyor. Nedeni ise spor yayınlarının neredeyse tamamını içeren Spor Extra paketinin olması. Eğlence paketini satın almanız durumunda aylık 5 TL lik bir ücret ile LigTV hariç 60 kanalın canlı yayına ulaşabiliyor, dizi ve filmleri izleyebiliyorsunuz. Bu platformda da taahhüt bulunmuyor, istediğiniz an üyeliğinizin iptalini gerçekleştirebiliyorsunuz.

3-) Tivibu

En düşük paketi olan Giriş Paketi ile 100’e yakın TV kanalını canlı izleyebiliyorsunuz. Bunun için ödemeniz gereken fiyat 10 TL. Yalnız 24 ay taahhütlü abone olmanız gerekiyor.

4-) Turkcell TV+

10 TL den başlayan fiyatlarla paket satın alabiliyorsunuz. Kanal içeriğinin çok geniş olduğunu söyleyemesem de alternatif olarak kullanılabilir.

Film & Dizi İzlemek İçin Hangi Platformu Tercih Etmeliyim?

Film ve dizi izlemek için bir çok seçeneğimiz mevcut demek isterdik ama durum maalesef kıtlıktan ibaret. Netflix’in ülkemize giriş yapması bir çok yayıncı grubu heyecanlandırıp, rekabet ortamı oluştursa da yenilik açısından devrim gibi bir yol kat edemedik. Ama elimiz de olanların en güzellerini şöyle bir inceleyelim.

1-) Digitürkplay Eğlence Paketi

Türkiye’nin en eski platformlarından birisi olan Digitürk’ün internet üzerinden hizmet veren servisi Play’in, 3 paketi içerisinden Eğlence Paketi’ini seçerek yerli-yabancı dizi ve filmin yanı sıra 60’a yakın televizyon kanalını da canlı olarak izleyebiliyorsunuz.

Eğlence paketin de tam olarak 1000 den fazla film, 10 dan fazla yabancı dizi ve 60 dan fazla televizyon kanalı bulunuyor. Bir aylık ücretsiz deneme hakkını da bize tanıyor. Daha sonrasında üyelik devamı isterseniz ayda 5 TL’ye bu içeriklere ulaşabiliyorsunuz.

2-) BluTV

Canlı televizyon özelliğinden bahsettik fakat film ve dizi özelliğinden bahsetmedik. BluTV ile yine aynı şekilde Digitürkplay gibi 1000 den fazla filmi, ondan fazla yabancı diziyi ve 100 den fazla yerli diziyi izleyebilirsiniz. Yerli dizilerin hepsi Doğan Grubunun bünyesinde bulunan dizilerden oluşuyor yani diğer yayın gruplarına ait diziler yer almıyor.

Aylık 10 TL kullanım bedeli olan BluTV’yi bir hafta ücretsiz kullanabiliyorsunuz. 1 haftanın sonunda üyeliğinizi devam ettirirseniz sizden ücreti tahsil ediyor. Masum, Sahipli gibi ses getiren projelerini de sadece BluTV üzerinden izleyebiliyorsunuz.

3-) Netflix

Dünya’da milyonları aşan kullanıcı sayısına sahip olan internet televizyonu Netflix, ülkemize giriş yaptığı günden itibaren rağbet görüyor. Fiyatı birazcık tuzlu olsa da gerek orijinal içerikleri gerekse başka yapımcılardan aldıkları film, dizi ve belgeseller size gününüzün iyi geçmesi adına her şeyi sunuyor. Daha detaylı bir Netflix Türkiye incelemesi için tıklayın.

3 farklı üyelik paketi bulunan Netflix’te 16, 28, 40 TL arası fiyatlandırma ile üyelik satın alıp izleyebiliyorsunuz. Bu fiyatlarda içerik kısıtlaması olmuyor fakat görüntü kalitesinde önemli ölçüde farklılık oluyor. SD, HD ve Ultra HD olarak paketler halinde sunuluyor.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

IPTV Nedir? YAPILAN YORUMLAR