Kapat
Reklam Alanı
İnternet 346 0

IPTV Nedir?

IPTV, çanak anten olmaksızın televizyon yayınlarını izleyebileceğiniz aktif bir internet teknolojisidir. Gelişen internet hızının da etkisiyle yüksek görüntü kalitesi aktarımının yanı sıra, film, dizi ve spor yayınlarına da kaliteli bir yoldan ulaşmamızı sağlıyor. IPTV kullanmanın pek çok açıdan faydası olduğu gibi kabız eden bazı can sıkan noktaları da elbette bulunuyor. Açılan kanalın donması, hiç açılmaması, görüntü-ses senkronizasyonu bozukluğu gibi bir çok neden IPTV kullanmamanız için yeterli olsa da kalitesi yüksek olan firmaları tercih ettiğinizde bu tür sorunlarla karşılaşmazsınız.

IPTV Nedir?

IPTV Kullanmamın Ne Yararı Olacak?

IPTV kullanmanızın en büyük yararı kendinize olacaktır. IPTV, internet bağlantısı olan yerden erişilebilen devasa bir TV platformudur. Çanak anten, HD uydu alıcısı gibi televizyon gereçlerine gerek duymadan çalışabilen, yağmur, kar, fırtına gibi doğal olaylardan zerre etkilenmeyen bir uygulamadır.

580_fullhd_1080p_tra

İzlemek istediğiniz çok fazla uydu kanalı bulunabilir. Örnek vermek gerekirse Türksat uydusundan Star TV’yi, Azerspace uydusundan ise Idman TV’yi izlemek istiyor olabilirsiniz. Bunun için bildiğimiz yöntem ile ya iki çanak kullanacaksınız, yada çanağın yanına bir LNB portu daha ekleyeceksiniz. Ekstra kablo masrafı, ekstra bir aparat ile izleyebilirsiniz fakat uydu sayısının bir tane daha arttığını düşünelim. Takip edeceğiniz her kanal için farklı cihaz almanız mümkün değildir bu yüzden IPTV kullanmak rahatlıktır.

IPTV Kullanmak Yasal mıdır?

Yasal olanları da illegal olanları da var. İllegal olarak kullanacağınız çoğu sunucu satıcıları sizi hüsrana uğratacaktır. İllegal den kastımız ise Digitürk, D-smart, Tivibu gibi platformların şifreli kanallarını yayınlayan ve karşılığından bu platformların 6/1 oranında ücret isteyen kişi veya küçük kurumlardır. Bu tür yayıncıları tercih ederseniz size hiçbiri yayınların bir günün sonunda kapanmayacağını garanti edemez.

duzenleme-910x480

Yasal platformları aslında çok iyi biliyoruz. Türkiye’de büyük iki şirket var ki bu alanda liderler. Tivibu ve Turkcell TV Plus. Bunların yanı sıra platformların kurmuş oldukları sitelerden de IPTV hizmeti alabiliyorsunuz. BluTV, D-smart GO, Digitürkplay, Dilediğinyerde, Teledünya Web gibi bir çok alternatif mevcut. Bu konuda Tivibu ve Turkcell TV Plus’ı diğerlerinden ayıran en büyük fark sadece IPTV olarak hizmet vermeleri. Diğerleri internetten ayrıca bu hizmeti verirken bu iki şirket internet aracılığıyla yayınlarını uydu kullanmaksızın aktarıyor.

IPTV İçin Hangi Platformu Tercih Etmeliyim?

Bu konuda bir çok seçeneğiniz var ama öncelikle istekleriniz ve bulunduğunuz ülke bu konuda çok önemli. Çünkü Tivibu ve Turkcell TV Plus yalnızca Türkiye içinde hizmet veriyor. Türkiye içerisindeyseniz bir çok seçeneğe sahip olduğunuz aşikar fakat yurt dışı için ise illegal kullanımlar daha cazip görülüyor. Burada illegal bir yola teşvikim yok fakat Türkiye’den yurtdışına yasal yollar ile IPTV sağlayan tek kuruluş var o da Digitürk Avrupa ki bu da biraz pahalı.

Eğer Türkiye içerisinden IPTV servisi almak istiyorsanız geniş yelpazenin yanı sıra firmaların çeşitli özelliklerde ki paketlerini seçebilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekilde;

1-) BluTV

Aylık 10 TL lik bir ücret ile kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk ay ücret alınmadığı için çok iyi bir tercih olabilir. Yerli-yabancı dizi ve filmleri izleyebileceğiniz bu platformda 27 Canlı TV kanalını izleyebiliyorsunuz. Taahhütsüz üyelik sistemi olduğu için üyeliğinizi dilediğiniz an sonlandırabiliyorsunuz.

2-) Digitürkplay

Digitürkplay ise şuan en çok tercih edilen platform olarak hizmetine devam ediyor. Nedeni ise spor yayınlarının neredeyse tamamını içeren Spor Extra paketinin olması. Eğlence paketini satın almanız durumunda aylık 5 TL lik bir ücret ile LigTV hariç 60 kanalın canlı yayına ulaşabiliyor, dizi ve filmleri izleyebiliyorsunuz. Bu platformda da taahhüt bulunmuyor, istediğiniz an üyeliğinizin iptalini gerçekleştirebiliyorsunuz.

3-) Tivibu

En düşük paketi olan Giriş Paketi ile 100’e yakın TV kanalını canlı izleyebiliyorsunuz. Bunun için ödemeniz gereken fiyat 10 TL. Yalnız 24 ay taahhütlü abone olmanız gerekiyor.

4-) Turkcell TV+

10 TL den başlayan fiyatlarla paket satın alabiliyorsunuz. Kanal içeriğinin çok geniş olduğunu söyleyemesem de alternatif olarak kullanılabilir.

{Mert Can}

Bildiği her şeyi paylaşmak üzere naçizane güzel bir site kuran koca yürekli insan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir