Ali Kuşçu Kimdir?, Hakkında Bilgi


Büyük astronomi ve matematik bilgini Ali Kuşçu, Timur İmparatorluğu’nun başkenti Semerkant’ta doğdu. Sarayın doğancısı olan babası avda kullanılacak yırtıcı kuşları eğitir, bu yüzden bütün aile “Kuşçu” lakabıyla tanınırdı. O çağda Semerkant büyük bir bilim merkezi, Timur Hükümdarı Uluğ Bey Semerkant’taki gözlemevinin başına Ali Kuşçu’yu getirdi ve birlikte çalışarak Zic-i Uluğ Bey adıyla bilinen ünlü yıldız kataloğunu hazırladılar.

Uluğ Bey’in öldürülmesinden sonra artık Semerkant’ta kalmak istemeyen Ali Kuşçu uzun bir yolculuğa çıktı. Tebriz’de bulunduğu sıralar kendisine büyük bir saygı ve ilgi gösteren Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın isteği üzerine bu kente yerleşti. Uzun Hasan bilgine öylesine değer veriyordu ki, Osmanlı sarayına barış elçisi olarak Ali Kuşçu’yu gönderdi.

Ali Kuşçu yalnızca titiz gözlemleriyle değil kurumsal matematik bilgisiyle de çağının astronomi bilginleri arasında özel bir yer edinmiştir. 1457’de yazdığı bir astronomi kitabında Ay ve Güneş tutulmalarını incelerken tutulum düzleminin eğikliğini hemen hemen bugünkü değerine eşit olarak hesaplamıştı. Ayrıca Fatih Camisi için bir güneş saati yapan Ali Kuşçu’nun Arapça dilbilgisi ve sözdizimi konularında da önemli araştırmaları vardır.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Ali Kuşçu Kimdir?, Hakkında Bilgi YAPILAN YORUMLAR