C# Textbox’taki Sayıya Tam Bölünen Sayılar


Görsel programlama konumuzda yeni bir örnekle karşınızdayım. Şimdi ki örneğimiz de 1 ile 100 arasında ki sayılara göre textboxa girilen sayının hangilerine bölündüğünü listelemeyi anlatacağım. Kafamız biraz karıştı gibi. Görsel ile daha rahat anlatabilirim sanırım.

c1

Şimdi şöyle açıklamaya çalışayım. Sayıyı Girin yazan labelin yanında ki textboxa 1 ile 100 arasında bir sayı yazıyoruz. Örneğin 4 yazdık. Yazdığımız anda 1 ile 100 arasında 4’e tam bölünen sayıları bize listeliyor.

c2

Yukarıda ki görsel de görüldüğü gibi 4’e tam bölünen sayıları listeledi. Forma eklememiz gereken bileşenler şu şekilde;

  1. 1 adet label
  2. 1 adet textbox
  3. 1 adet buton
  4. 1 adet listbox

Kodlarımız ise şu şekilde;

int s1 = Convert.ToInt32(textBox1.Text); // Bu satırda Textbox1’e girilen sayıyı int’e çevirip, s1 değişkinine atadık.
int kalan; // Burada int tipinde kalan isimli bir değişken oluştuduk.
for (int i = 1; i < 100; i++) // 1 – 100 arasında olacağı için 1 ile 100 arasında sayılar üreten for döngüsü yazdık.
{
kalan = i % s1; // burada kalan değişkenine döngümüzün ürettiği sayı ile s1 in modunu aldık.
if (kalan == 0) // burada ise kalan değişkeninin sahip olduğu değerin 0(sıfır) a eşit olup olmadığını gördük
{
listBox1.Items.Add(i); //eğer kalan 0 ise tam bölünüyor, 1 ise tam bölünmüyor demektir. 0 ise listbox’a ekle dedik.
}
}

Yukarıda ki kodu biraz daha açıklayayım. For döngüsü biraz kafa karıştırmış olabilir. Burada 1 ile 100 arasında ki tam sayıları üretmesini istedik. Bir sayının 4’e tam bölündüğünü nasıl anlarız? Tabi ki üretilen sayıyı 4 e bölerek. Şimdi program ne yapıyor ona bakalım böylece daha rahat anlamış olacağız.

for (int i = 1; i < 100; i++) burada i değişkenine 1’i atamışız ve i’yi birer birer artır demişiz. 100’e geldiğinde ise döngüyü durdur demişiz. Şimdi i 1 olduğunda şarta bakıyor ve döngünün içine giriyor. Şartımız ney? i, 100’den küçük olacak. i’mize 1 sayısını atamıştık ve şartımız da i 100’den küçük olmak zorundaydı. Şartımız tutuyor ve döngünün içerisine giriyoruz. Döngünün içerisinde ne var?

kalan = i % s1; Burada ise üretilen sayısı yani 1’i textboxa girilen sayıya yani s1 ile modunu al demişiz. Mod Nedir?(yeni pencerede açılır)

Modunu alıp bu mod değerini kalan değişkenine atadık. Daha sonra if ile kalan değişkeninin 0’a eşit olup olmadığını kontrol ettik. 0’a eşitse tam bölünüyor demektir. Daha sonraki satırda ise listboxumuza 4’e tam bölünen, döngümüzün ürettiği sayıyı yani i’yi yazıyoruz. i o an 1 ise bunu listboxa eklemeyecek ta ki 4 olana kadar. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

C# Textbox’taki Sayıya Tam Bölünen Sayılar YAPILAN YORUMLAR