HD Nedir ?, Görüntü Kalitesi Kavramları


Görüntü kalitesine hepimiz olmasa da çoğumuz takıntılıyızdır. Görüntü kalitesi yüksek olan videoları, resimleri izlerken veya gözlemlerken daha fazla zevk alırız ve bu da bizi mutlu eder. Daha fazla detay görmek, insana hoş gelen bir özelliktir. Hayatımızın içerisinde de yüksek kaliteli bir çok şey gözümüze çarpar. Örneğin bir televizyon kanalı HD kalitede yapar, bir optikçi HD kalite de gösteren mercekler kullanır. Örnekleri çokça artırabiliriz ama asıl konumuza dönüp, görüntü kalite kavramlarını inceleyelim.

1-) 4K (3840*2160)

Ülkemizde yeni yeni yerini edinmeye başlayan, Ultra HD’nin(1080p) 4 katı daha fazla görüntü kalitesine sahip çözünürlüktür. Monitörlerde de kullanılan bu teknoloji yakında hepimizi kendine hayran bırakacak. Mobil sektörün de gelişmesiyle 4K ekranlar çoğalmaya, pil güçleri ile doğru orantıda artacak.

Fotoğraf teknolojisinde ise bu durum da eksik kalmış değil. Gelişmiş fotoğraf makineleri, kaliteli mercekler ile 4K kalitesinde fotoğraflar çekmeye, hatta mobil cihazlarımız bile 4K’yı kullanmaya başlamıştır.

Ülkemizde televizyon yayıncılığında 4K yayını yapan ilk televizyon kanalı da TRT 4K’dır. Bu yayını izlemeniz için 4K uyumlu bir televizyon ve uydu alıcısına ihtiyacınız olacak.

2-) 1080p (UHD) (1920*1080)

4K’nın bir altı çözünürlük olan UHD, ülkemiz de en çok kullanılan çözünürlüktür. Televizyonlarımızda, bilgisayarlarımızda veya cep telefonlarımızda en çok tercih edilen çözünürlük olan UHD’yi kullanmamızın sebebi, şuanda alt yapımızın buna izin vermiş olmasından kaynaklanmaktadır. 4K yayınları izleyebilecek bir altyapı olduğu zaman en çok kullanılan sistem olarak adını duyuracaktır.

3-) 720p (HD) (1280*720)

UHD’nin bir alt versiyonu da HD’dir. UHD ile HD arasında ne fark diye bir soru aklınıza gelirse cevaplamış olayım. Görüntüyü oluşturan en küçük birime piksel denir ve görüntü kalitesini de pikseller belirler. Bir ekranda ne kadar fazla piksel var ise görüntü o kadar nettir. UHD’ de HD’ye oranla bu yüzden daha kalitelidir. Tercih edilen bir çözünürlük çeşitidir. Genellikle dizüstü bilgisayarlarda kullanılır.

 

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

HD Nedir ?, Görüntü Kalitesi Kavramları YAPILAN YORUMLAR