Google Play Filmler, Türkiye’de Yayında


Her zaman hareketli günler yaşayan film sektöründe yeni bir yenilik yaşanıyor. Apple Music’in Türkiye‘ye açılmasının ardından Android işletim sisteminin yapımcısı olan Google, Play Filmler uygulamasını Türkiye’den erişime açtı. Film izlemeyi çok seven bir toplum olduğumuz aşikar. Para verir miyiz? Bence veririz.

Öncelikle uygulamayı Play Store’dan ücretsiz olarak cihazımıza yüklüyoruz ve kurulumunun tamamlanmasını bekliyoruz. Uygulamayı ilk açtığımızda bizden izin isteyecektir, evet deyip arayüzüne geçiş yapıyoruz. Türkiye’de erişime yeni açılmasından dolayı yerli içerikler şuanda çok göz kamaştırıcı değil ama yeni vizyon filmlerini görmek mümkün. En çok satanlar, yeni çıkanlar, türler ve stüdyolardan oluşan 4 ana kategoriye sahip.

En çok satanlar kategorisinde adından da anlaşılacağı üzere filmlerin uygulamaya geliş tarihinden itibaren en çok satın alınandan en az satın alınana göre sıralanan bir listeden oluşuyor.

Filmleri ister satın alabiliyoruz istersek de kiralayabiliyoruz. Aylık üyelik gibi bir seçeneği bulunmuyor yani Spotify gibi aylık bir ücret ödeyip tüm filmlerini izleyemiyorsunuz. Kiralama ve satın alma fiyatları filmden filme farklılık gösteriyor. Kiralama bedeli genel olarak söylemek gerekirse 4 TL gibi bir fiyat karşımıza çıkıyor. Tabi ki SD ve HD kalitelerde fiyatlandırma aynı olmuyor. Kiralama bedelinde SD bir film 3,99 ise HD kalitede fiyatı 4,99 TL oluyor. Kiralama yöntemiyle 1 TL farkla HD izlemek şuanda en mantıklısı gibi görünüyor. Satın alma seçeneğinde ise 13,99 TL olan SD kalite bir film, 18,99 TL fiyatında HD kalitede satılıyor.

Kiralamış olduğunuz filmleri gmail adıyla aldığınız için giriş yaptığınız her cihazdan izleme imkanına sahip oluyorsunuz. SD kalite ortalama 480p, HD kalite ise 720p  olduğunu düşünüyorum.

Filmlerde dublaj şimdilik söz konusu değil. Yerli filmler dışında bütün filmler Türkçe dahil olmak üzere altyazılı sunuluyor. Kiralamış olduğunuz filmler 30 gün boyunca kütüphanenizde duruyor ve bir kez izledikten sonra 48 saat içerisinde tekrar tekrar izleyebiliyorsunuz. 48 saat sonunda ise film otomatik olarak kütüphanenizden kalkıyor, tekrar izlemek istediğinizde ise tekrar kiralıyorsunuz.

NOT: Her filmde Türkçe alt yazı bulunmuyor film satın alırken detaylar bölümünde alt yazılar kısmında Türkçe’nin olduğundan emin olun.

Deneme amaçlı Son Kalan filmini HD olarak kiralama yöntemiyle edindim ve ufak bir inceleme yaptım. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra sizden onay alarak 5 TL gibi bir ücret karşılığında Son Kalan filmini HD kalitede 2 gün süreyle izlemenize olanak sağlıyor.

gp1

Bilgisayardan izleyeceğiniz zaman böyle bir ekran karşılaşıyorsunuz. Hangi kalitede filmi satın aldıysanız o kalitede açılıyor ve internet hızınıza göre değişkenlik göstererek mümkün mertebede donmadan ilerliyor.

gp2

Alt yazılar kısmında ise görüldüğü üzere Türkçe ve İsveççe yer alıyor. Üst paragraflarda dediğim gibi her filmde istediğiniz dil olmayabiliyor bu yüzden satın alırken veya kiralarken dikkatli olmak gerekiyor. Geri kalan tuşlar bildiğimiz YouTube gibi işliyor. Filmi izleyeceğim ve sınırları zorlayarak hangi koşullarda erişimin sağlanamadığını buradan tekrar yazacağım. Şimdilik bu kadar.

 

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Google Play Filmler, Türkiye’de Yayında YAPILAN YORUMLAR