Atatürk’ün Ankara’yı Başkent İlan Etmesinde ki Neden?


“Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır” sözünün söylendiği yerdir Ankara. Kurtuluş Savaşı’nın en önemli merkeziydi Ankara. Vatanına sonuna kadar bağlı bir milleti oradan söküp almak hiçte kolay değildi, olmamıştı da. Ankara başkent olmalıydı çünkü bugünkü Türkiye’nin merkezi bir konumundaydı. Direnişi yönetmek merkezi bir noktadan daha kolay olacaktı üstelik üzerimize gelen düşmanı oyalamak, zaman kazanmak ta önemli bir sebepti.

İşgali ileri seviyeye taşıyan ve Büyük Yunanistan’ı kurmak isteyen Yunanlılar ile Türk ordusu Ankara‘nın Polatlı ilçesinde Kurtuluş Savaşı’nın en önemli mücadelesini vermiştir. Sakarya Meydan Muharebesi isimli savaşta Yunanlıları püskürten Türk ordusu Anadolu’yu düşmandan karış karış temizlemeye başlıyordu. Sürekli geri çekilmek zorunda kalan karşı güçler Anadolu’dan bir bir defedildi.

13 Ekim 1923 tarihinde Türkiye’nin başkenti Ankara oldu. 1984 yılında ise büyükşehir olmaya layık seçildi. Kutlu zaferin en önemli tanığıydı Ankara. Direnişin, mücadelenin, zorluğun, kıtlığın hat safhada olduğu bir dönemde verilebilecek en sağlıklı karar düşman ile arada ki mesafeyi açıp, akıllıca düşünmek idi.

Konuşmalarınız da “Ankara!” deyip geçmeyin, başkent olmayı hakketti elbet. Vardı başkent olmasında bir sebep.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Atatürk’ün Ankara’yı Başkent İlan Etmesinde ki Neden? YAPILAN YORUMLAR