Bilgisayarın İcat Edilmesinde ki Sebepler Nedir?


Bilgisayarlara neden ihtiyaç oldu sizce? Günümüzde işlerimizin çoğunu bilgisayar aracılığı ile yapmaktayız. Banka işlemleri, oyun oynama, haber-ajans, programlama, sunum işleri için yani aklımıza gelecek hemen hemen her şeyi bilgisayarlar ile halledebiliyoruz. Peki yüzyıllar önce bu tür ihtiyaçlarımız yoktu ama bilgisayarın icadı bu dönemlerde mümkün oldu. Peki bilgisayara neden ihtiyaç duyuldu?

Kendinizi basit bir işveren olarak düşünün. Birden fazla kişinin yaptığı işi tek bir makinenin yapmasını elbette sizde istersiniz hem iş gücü tasarrufu hem gider tasarrufu için. O dönemlerde ki bilgisayarlar basit hesaplamalar yapmaktaydı. 1890 yıllarında basit hesaplama işlemleri için delikli kartlar icat edilmişti ki devrim başlıyordu diyebiliriz. Delikli kartlar bu tarihten çok daha önce keşfedilmişti ancak bu kartlara veri yazılamıyordu.

Delikli kartlar ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’n de nüfus sayımında kullanılmıştı. Devrim o günden sonra başlıyordu. Bilgisayarlar artık hem veri yazabiliyor hemde veri okuyabiliyordu. Peki nasıl aşama atlayacaktık? Kocaman makineler ile kocaman kağıtlar ile üstelik binlerce kağıt ile bu işleri yapmak yine de işlerimizi zorlaştırıyordu.

Bilgisayarın İcat Sebebi?

Devrim, Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılmaya devam ediyordu. Kendi ordusu için geliştirmiş olduğu ENIAC idi. ENIAC ile ABD ordusu topların ve füzelerin mesafelerini hatasıza yakın bir şekilde hesaplanmasında kullanılmıştı. Bu bilgisayarlar 10’luk tabanda hesaplamalar yapmaktaydı. Bu müthiş bir şeydi ve gelişim bu tarihten sıçrama gösterdi.

eniac1

ENIAC

Silikondan yapılmış yarı-iletken maddelerin bir levha üzerinde kullanılan elektronik devrelere geçilince ve Intel 4004 işlemci geliştirilince adeta patlama yaşandı. Maliyetler düştü, seri üretim arttı, ülkeler arası ticaret başladı. Günümüzde ki bilgisayarların gelişmesinde her aşamanın önemli bir payı olsa da silikon ve Intel’in 4004 işlemcisi bugünkü teknolojinin mimarlarıdır.

intel-4004-gold-pins

Özet olarak günümüzde ki bilgisayara benzer ilk bilgisayar olan ENIAC, ABD ordusunun top ve füzelerin menzillerini en az hata payıyla hesaplanması için geliştirilmiştir ve kullanılmıştır. Genel olarak ise hesaplama ve muhasebe işlerinde kolaylık sağlaması için geliştirilmiştir.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Bilgisayarın İcat Edilmesinde ki Sebepler Nedir? YAPILAN YORUMLAR