ISO Dosyasını DVD’ye Yazma / Yakma / Kopyalama


Elimizde var olan herhangi bir iso dosyasını dvd ye kolayca yazabiliriz. İşletim sistemi, oyun, yazılım gibi araçlar için verimli bir dosyalama yöntemi olan iso dosyalarını çok kolay bir yöntem ile dvd ye kopyalayacağız. ISO kalıplarını dvd ye yakmak için kullanacağımız ufak, ücretsiz bir programa ihtiyacımız olacak.

ISO kalıplarını DVD‘ye yazmak için BurnAware programını kullanacağız. Kullanacağımız bu yazılım tamamen ücretsizdir ancak kurulum esnasında Yandex Browser reklamı vardır bunu dikkate alarak kurmalısınız. Görselde ki aşamaya gelince ayarları aynı o şekilde yapmanız gerekmektedir.

[button url=”http://www.burnaware.com/downloads/burnaware_free_9.4.exe” target=”_self” color=”#bf2b2b” icon=”fa fa-cloud-download”]BurnAware Tıkla İndir (.exe) 9.4 MB[/button]

Programı indirip, kurulma aşamasın da Parametre  ayarları bulunuyor. Buradan Yandex ile ilgili tikleri kaldırıyoruz ve ileri butonuna basıp kurulumun sonlanmasını bekliyoruz.

ba2

Kurulum işlemini tamamladıktan sonra programımız masa üstüne gelir, buradan programımızı çalıştıralım ve iso kalıp dosyamızı dvd ye yazalım.

1-) Programımızı açıyoruz. Açtığımızda bizi böyle sade bir arayüz karşılıyor. Bu arayüzün sadeliğine aldanmayın işini çok iyi yapan bir programdır. Gelen ekran karşısında ki seçeneklerden ISO’yu yaza basıyoruz.

ba4

2-) DVD sürücüsüne boş bir DVD koyduktan sonra karşınıza ön yükleme ekranı gelecektir. Bu ekranda DVD’ye yazmak istediğiniz ISO dosyasını seçeceksiniz. Ben bir işletim sistemi yazacağım, siz de oyun, program yani herhangi bir şey yazabilirsiniz.

ba5

1-) Gözat butonuna basıp yazmak istediğimiz ISO dosyasını seçiyoruz. ISO dosyasını masa üstüne atarsanız daha kolay bulursunuz.

2-) ISO dosyasını seçtikten sonra ki aşama da DVD sürücümüzü seçiyoruz. Kendisi otomatik olarak seçiyor ama herhangi bir aksaklık olmaması için kontrol ediyoruz, DVD olduğundan emin oluyoruz. Harici bir DVD sürücüsü kullanıyorsanız mutlaka seçiminizi ona göre yapmalısınız.

3-) Yaz butonuna bastıktan sonra işlemimiz yazma işlemimiz başlayacaktır. Bu işlemde ISO dosyasının boyutu, yazma süresini etkileyen faktörlerdir. 2 dakikada da bitebilir 30 dakikada da. İşlemci hızınız bu yazma süresini etkileyen en önemli faktördür. i5 ile i3 arasında gözle görülür bir fark mutlaka olacaktır.

Yeşil çerçeve içine alınmış kısım ise bize diskin en son alacağı halin bir önizlemesini gösterir. Yazacağımız dosya boyutunu, DVD’de kalan boş alanı ve toplam DVD boyutunu gösterir.

Yaz butonuna bastıktan sonra bizi böyle bir ekran karşılayacaktır bu ekran diskin yazmaya hazırlar.

ba6

Yazma işlemi başladıktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran meydana gelir. Yazma işlemi bitene kadar programın herhangi bir yeriyle oynamayın veya DVD sürücüsünü çıkarmayın, disk bir daha kullanılamaz hale gelir.

Yazma işlemi bittikten sonra DVD sürücünüz otomatik olarak açılacaktır. Bu aşama en son aşamamız olacaktır. ISO dosyamızı başarılı bir şekilde yazdık, artık kullanıma hazır bir diskimiz var.

 

 

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

ISO Dosyasını DVD’ye Yazma / Yakma / Kopyalama YAPILAN YORUMLAR