Netflix Türkiye Nedir?, İnceleme


Netflix dünyanın en çok kullanılan çevrim içi dizi-film-belgesel izleme platformdur. Bu platform şuan dijital olarak hizmet verse de öncesinde DVD kiralamaya olanak sağlıyordu. Gelişen teknoloji ile internetin de bundan nasibini alması, dijital dosyaların internet üzerinden erişimini kolaylaştırdı. Netflix dünya çapında 70 milyon kullanıcıya sahip olan dev bir şirket artık Türkiye için hizmet veriyor. Bu inceleme yazımızda da Netflix Türkiye‘yi ele alacağız.

Bir kaç ay öncesinde Türkiye’den VPN siz erişime açılan ve Türkçe alt yazılı içerik bulunması bile nadir olan versiyon ile kullanıma sunulmuştu. Tabi ki bu haliyle Türkiye’de fazla müşteri elde etmesi çok zordu ki bir çok platformda da bu tartışıldı. Tartışmalar her ne kadar sürse de Netflix, Türkiye pazarına giriş yapacağını sadece Türkiye değil neredeyse tüm dünya ülkelerinin pazarına giriş yapacaklarını açıklamışlardı. O günden bugüne kadar geçen sürede Netflix, Türkiye için çalışmalarını başlattı ve şuan ki en saf halini aldı.

Saf halinden kastım Türkçe içeriklerin daha fazla olması. Şuana kadar gözlemlediğim kadarıyla her filmde, belgeselde ve dizide Türkçe alt yazı mevcut. Türkçe dublaj ise çoğu filmde mevcut. Bu haliyle Türkiye’den milyonlarca kullanıcıya hitap edeceği aşikar. Şimdi Netflix Türkiye yi yakından inceleyelim.

İncelemeye geçmeden önce üyelik paketleri hakkında ki yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Türk Lirası ile paket satın alabiliyorsunuz.  Kısaca bilgi geçeyim. Basic, Standart ve Premium paketler var ve bunlar Euro değil TL olarak sunuluyor.

Türkçe Diziler

Dizi izlemeyi seven bir ülke olduğumuzdan dolayı televizyon karşısında en çok diziler için vakit öldürüyoruz. Bunu internete taşımak ise sevdiğimiz işlerden bir tanesi. Netflix Türkiye‘de yerli yapım dizilerimiz bulunuyor. En sevilen dizilerden Leyla ile Mecnun, Ezel, Suskunlar gibi daha bir çok dizi paket dahilinde yer alıyor.

netflix1

Ekranın yettiği çözünürlükte fotoğraf alabildiğim için bütün yerli dizileri gösteremiyorum daha bir çok dizi var. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Suskunlar, Gönülçelen… Daha fazla yerli dizi göreceğimizi tahmin ediyorum. Önümüzde ki günler Türkçe arşiv olarak fazlasıyla artacaktır tahminimce.

Netflix Özel İçerikler

Netflix’i diğer dijital platformlardan ayıran en büyük özelliği kendi yapımı olan onlarca dizisi olması. Bu dizileri herhangi bir televizyon kanalında göremezsiniz, görseniz dahi bunun Netflix yapımcılığında olduğuna dair logoları ekranın köşelerinde fark edebilirsiniz. Bu özel içerikler bir çok dilde dublaj, yine aynı şekilde bir çok dilde alt yazılı servis ediliyor. Film, dizi, belgeselde de olduğu gibi. Narcos dizisi Netflix yapımcılığında çekilen bir dizi ve oynatma seçeneklerini aşağıda ki görselde görüyorsunuz bir çok dili desteklemekte.

netflix2

netflix3

Yabancı Diziler

Orijinal içeriklerin dışında inanılmaz bir yabancı dizi arşivi bulunmakta. Bu arşivde bir çok popüler dizinin bölümlerini izleyebileceğiniz gibi anime türünden içerikler de bulabilmektesiniz. Yabancı dizilerde Türkçe seslendirme de bulunmakta fakat bu tüm diziler için geçerli değil. Rastgele açtığım beş dizinin, üçünde Türkçe seslendirme vardı. Elbette diğer dizilerin de Türkçe dublajları eklenecektir lakin durum şimdilik bu. Türkçe dublajı olmayan dizilerin Türkçe alt yazıları elbette ki bulunuyor zira bütün içeriklerde Türkçe alt yazı var.

netflix4

Filmler

En fazla içeriğin bu bölümde olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Onlarca kategori ve Türkçe’si hazır olarak sunulan yüzlerce film. Türkçe’si hazır dedim çünkü daha binlerce dizi ve film Türkçe dublaj ve alt yazı beklemekte. Her geçen gün arşivin artacağını paragraflarda belirtiyorum. Ödüllü filmler kategorisinden bir görüntü;

netflix5

Yerli filmlerimizi de Netflix Türkiye’de bulmak mümkün. Şimdilik Düğün Dernek serisi, Recep İvedik serisi(4.film şimdilik yok), Eyvah Eyvah serisi, Osman Pazarlama, Limonata, Kocan Kadar Konuş Diriliş, Niyazi  Gül Dörtnala gibi komedi yerli filmlerimizi de bulmak mümkün. Düğün Dernek 2 Sünnet filminin Standart Paket(HD) görüntü kalitesi görselde ki gibidir. Bu kalite testi de standart paket için bir fikir verebilir.

Kids Bölümü

Bu bölümde ise çocuklara yönelik içerik bulunduran çok güzel bir arşiv bizleri bekliyor. Animasyon, belgesel, çizgi film gibi bir çok farklı yapımları görmek mümkün. Pokemon, Scooby Doo gibi eski çizgi filmlerin olduğu gibi yine dönem çizgi filmlerde bulunuyor. Oscar Çöllerde, Caillou

netflix7

Türkiye lansmanını yaptığı gün için gayet güzel bir Türkçe arşive sahip ama bu tabi ki de yeterli değil. Her geçen gün artacak olan arşivinin verdiği mutluluk ise paha biçilemez. Netflix Türkiye‘yi neden kullanayım bana film siteleri yetiyor veya torrent kullanıyorum demeyin. İstediğiniz diziyi, filmi tek bir platformda, reklamsız bir şekilde ve aldığınız pakete göre istediğiniz cihazdan izlemek gerçekten keyif verici bir olay.

İlk ay tamamen ücretsiz olduğu için 30 gün boyunca aldığınız paketin desteklediği kadarıyla dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz herhangi bir sınır bulunmuyor. Deneme süresi için kredi kartı bilgilerini istiyor bunun sebebi ise deneme süreniz bittiğinde otomatik olarak sonraki ay için bir yenilemeyi sizin için yapıyor olması. Başka bir nedeni de önüne gelen herkes bu kampanyadan faydalanmasın, bir üyelik alıp deneme süresini kullanan bir daha kullanamasın diye güvenlik önlemi amacıyla kullanılıyor.

Netflix’de taahhüt bulunmuyor. İstediğiniz an ben çıkıyorum kardeşim diyebiliyorsunuz. Üyeliğinizi deneme süresi bittikten sonra da iptal edebiliyorsunuz. Bunun için ana sayfada sağ yukarıda kullanıcı adınız görünür. Üstüne gelip, hesabınıza tıkladığınız da üyeliği iptal et butonuna basmanız yeterli olacaktır.

netflix8

 

 

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Netflix Türkiye Nedir?, İnceleme YAPILAN YORUMLAR