Torrent Nedir ? Nasıl Kullanılır ?


Torrent bir dosya indirme protokolüdür. Nasıl ki istediğimiz bir dosyayı tarayıcı veya IDM gibi dosya indirme yöneticileriyle indiriyor isek torrentle de bunu yapmamız mümkün. Dosya boyutu sınırlaması olmadan, çok yüksek boyutlara sahip dosyaları indirmenize olanak sağlayan torrent, ülkemizde de geniş kullanım kitlesine sahiptir.

Torrent kullanarak indirme işlemi yapmak aslında şöyle oluyor. İstediğiniz dosyayı içeren, .torrent uzantılı bir dosyayı, torrent istemcisin de açmanızla indirme işleminiz başlıyor. Torrent, tek bir sunucu kullanmadığı için hiç bir şekilde, indirme veya gönderme sırasında çökmeler meydana gelmiyor. Aksine ne kadar çok kişi dosyayı indirirse, indirme hızı da doğru orantıda artar.

Torrentin kullanımı oldukça basittir bunu yazımızı okumayı bitirdikten sonra çok daha iyi anlayacaksınız. Bir ses parçasının uzantısı MP3, video uzantısının MP4 ise Torrent’in uzantısı ise .torrent’tir. Bu dosyayı bilgisayarınıza torrent istemcisi yüklemeden açamazsınız. Bunun için uTorrent veya Bittorrent programlarından bir tanesini kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza gerekli programı yükledikten sonra torrent indirme sitelerinden indirmek istediğiniz .torrent uzantılı dosyayı indirin, açın. Tamam tuşuna bastığınızda indirme sırasına ekler ve bir kaç saniye sonra indirme başlar.

Torrent çalışma mantığından bahsedelim birazda. Torrent dosyasının içerdiği dosyalar tek bir sunucuda barınmıyor. İndiren kişiler arasında bölüştürülüp, bir kişi indireceği zaman daha önce indiren kişilerden dosyayı parça parça çekiyor. Örneğin Ali ve Mehmet bir torrent indirdiler ve indirmelerini tamamlayıp, dosyayı torrent istemcisinden(uTorrent, Bittorrent) silmediler. Bir kaç gün sonra Mustafa aynı dosyayı indirmek istediğinde sadece tek kaynaktan değil, hem serverdan, hem Ali’den hem de Mehmet’ten dosyayı indiriyor. Ali ve Mehmet böylelikle seed, yani upload yapmış oluyor. Bu yöntemle sunucuya aşırı yük binmediği için indirme işlemi hiçbir zaman kesintiye uğramıyor.

Torrentleri her zaman yüksek hızda indiremezsiniz. Seed varsa indirebilirsiniz. Yukarıdaki paragrafta seedin ne olduğunu bir örnekle açıkladım ama bir daha açıklayayım. Dosyayı daha önce indiren kişinin veya kişilerin, yeni indiren kişilere dosya gönderme işlemidir. Seed yapmak için hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Dosyanızı indirin ve gönderime açık bırakın. Gönderiliyor yazısı sizin seed yaptığınız anlamına gelir. Eğer ki çok eskilerde sunulmuş bir dosya indirmek istiyorsanız bu aşamada zorlanabilirsiniz zira seed oranları çok düşük oluyor.

Torrentleri aynı anda indiren, indiren-gönderen kişilere leech denir. Leech size zarar vermez, hızınızı düşürmez aksine gönderme hızını kısıtlamadıysa indirme hızınızı bant genişliğinizin verdiği oranda artırır.

Torrent indirmek için belirli büyük siteler mevcut bunları Google’da basit bir aramayla bulabilirsiniz. Yerli içerikler içinse yerli torrent sitelerini kullanabilirsiniz. Yerli torrent sitelerine davetiye bulmanız gerekmektedir bunun için forumlarda veya sözlüklerde başlık açarak davetiye rica edebilirsiniz.

Torrent Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım için tıklayın. (Sitemizde yeni bir pencere açar.)

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Torrent Nedir ? Nasıl Kullanılır ? YAPILAN YORUMLAR
  • mehmet
    1 sene önce

    türk torrent sitelerinden davetiye gönderebilirmisiniz