Orijinal Oyun mu? Korsan Oyun mu?


Orijinal mi yoksa korsan mı sorusu herkesin kafasına yerleşmiş, para veren kesimin içini kemiren, para vermeyen kesimin ise para versem mi acaba soruları bir çözüme kavuşuyor. Yazımızda orijinal ve korsan oyunların yararı ve zararından bahsedeceğiz. Bu yazıdan yola çıkarak bir fikir oluşturabilirsiniz. Ülkemizde orijinal oyun alımı diğer ülkelere düşük hem bu durumun nedenini hemde bunu nasıl aşacağımızdan bahsedeceğim keyifli okumalar.

Korsan Oyun

Korsan oyun dediğimizde aklımıza hemen yasa dışı olarak torrent veya herhangi bir yoldan oyunların korsan sürümlerine ulaşmak geliyor. Aslında doğru kelimeler ile ifade ettiğimizde korsan oyun oynamak hırsızlık değil, size ait olmayan bir ürünün bir kopyasını almak oluyor. Üreticinin malı eksilmiyor ama siz ona ulaşmış oluyorsunuz.

Peki korsan oyun oynamak ne gibi zararları barındırır? Korsan oyunu indirmeye başladığınız anda tehditlere açık hale gelirsiniz. 20 GB lık kocaman bir virüs indirdiğinin farkında olmadan o sürecin tamamlanmasını beklersin. Bu her oyun için geçerli olmasa da yakın bir zamanda GTA V oyunun bilgisayar sürümünü torrente düştüğünde çoğu oyuncu indirmeye başlamış fakat içi boş çıkan 50 GB a yakın virüs indirmişti.

trojan

Korsan oyunlarda tehdide açık hale gelmenizden çok tüm özelliklerin kısıtlanması en çok üzen taraf olur. Oyunun en zevkli kısmı olan çevrim içi (Multiplayer) modunu oynayamazsınız. Bu kısıtlama tek başına bile orijinal oyun almaya yetecek bir sebep iken bir çok sebebi alt alta sıralayabiliriz. Basit bir örnek vermek gerekirse ücretsiz olsa dahi League of Legends oyunun bir an için ücretli olduğunu düşünelim. Korsan indirdiniz ve çevrim içi oynama hakkına sahip değilsiniz. Botlarla oynamak ne kadar sıkıcı olurdu?

Bir başka korsan oyun kısıtlaması ise güncellemeler. Büyük oyun yapımcı şirketleri oyunları genellikle tam bitmeye yakın satışa sunarlar. Aslında oyun bitmemiştir, çeşitli hatalar içerisinde mevcuttur ama bu yöntem korsanla mücadele etmenin başını çekmektedir. Oyunu parasını verip alan kişiler gün içerisinde veya haftalar sonra gelen güncellemeleri otomatik olarak alabilirken, korsan kullanıcılar aynı şekilde korsan güncelleme paketlerinin gelmesini bekler. Bu bekleme sürecinde oyundaki hata giderilmez, iyileştirilmeler yapılamaz. Böylelikle büyük şirketler korsan kullanıcıları bezdirmek için bu yöntemi sıklıkla kullanır.

update

Korsan oyunun faydalarına değineceğimiz tek konu ise ücretsiz oynanabiliyor olmasıdır. Herhangi bir ücret ödemeden yüz binlerce oyunu ücretsiz indirip oynayabiliyorsunuz. Kimse size neden parasını vermedin, keşke verseydin demiyor, kafanıza silah dayayıp satın al diyende olmuyor. Tek kişilik hikaye modunu oynayıp keyif alıyorsunuz.

Peki ülkemizde korsan oyuna talep neden fazla? Korsan oyuna talebin fazla olması ülkemizde ki oyun fiyatlarının pahalılığındandır. Örnek vermek gerekirse yeni çıkan FIFA 2017 oyunu 129 TL. Herkes bu alım gücüne sahip olmadığı için ki ben de dahilim, korsanı tercih ediyor. Korsan en büyük reklam olduğu için oyun üreticileri pek ses etmese de ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Bu alım gücünün yetersizliğinden dolayı çoğu oyun sever korsan oynamak zorunda kalıyor.

Peki bunun önüne geçilebilinir mi? Elbette! Her sorunun bir çözümü olduğu gibi bu sorununda çözümü mevcut. Daha uygun fiyat veya ücretsiz premium deneme hakkı. Netflix örneğinden yola çıkacak olursak bir aylık ücretsiz deneme üyeliği hediye ediyor. Oyunlarda da böyle bir seçenek olursa, oyunun tam sürümü herkese hitap edecek ve belkide korsan oynamak isteyen kişi oyunun parasını verip deneme üyeliğinden sonra da kullanabilecek.

Orijinal mi yoksa korsan mı sorumuzun cevabını sanırım vermiş olduk. Bir oyuna 40-50 TL para veremem daha uygun olursa alırım diyorsanız Ucuz Oyun Nasıl Alınır? yazımıza bir göz atmanızda fayda var.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Orijinal Oyun mu? Korsan Oyun mu? YAPILAN YORUMLAR

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.