C# Foreach Nedir?, Nasıl Kullanılır?


NOT: Foreach konumuzu daha iyi anlamanız için C# Diziler konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

C# programlama derslerimize döngülerin de konusu içerisinde yer alan foreach ile devam ediyoruz. Foreach diziler içerisinde arama yapmamıza yarayan bir döngü çeşididir. Kullanım alanı çok geniş olmasa da diziler için kullanımı en kolay döngü çeşidi olmasından dolayı hala kullanılan yararlı bir fonksiyon türüdür. Şimdi bir örnek ile devam edelim.

Soru: Elemanları string olarak tanımlanmış 5 elemanlı diziyi listbox’a Foreach ile yazdırınız.

Cevap:

string[] dizim = new string{“Mertcan”,”Hasan”,”Mustafa”,”Ahmet”,”Hakan”}; // 1

foreach(string gelen in dizim) // 2

{

listbox1.Items.Add(gelen); //3

}

Kodumuz bu kadar. Şimdi kod satırlarının ne işe yaradığından bahsedeyim.

1 numaralı satır: Burada soruda bizden istenilen elamanları string olarak tanımlanmış 5 elemanlı bir dizi oluşturduk. String olduğunu nereden belirledik? En başta belirttiğimiz veri tipi bize dizimizin ne tür verilere sahip olacağı hakkında bilgi verir.

2 numaralı satır: Burada foreach döngüsünü oluşturduk ve gerekli bilgileri doldurduk. Peki bu bilgileri neye göre doldurduk?. String yazan yeri kafamıza göre yazmadık, dizimizin hangi türde tanımlandığına karar vererek yazdık. Dizimiz string olarak tanımlandığı için string yazdık ve devam ettik. Gelen yazan yere ise dilediğimiz ismi verebiliriz. Burada dizim dizisinden gelen elemanları atadığımız bir değişken atadık. Dizim yazan yer ise bir üst satırda tanımlamış olduğumuz dizimizin isminden kaynaklanıyor.

3 numaralı satır: Burada ise döngü her döndüğünde listbox’a gelen elemanını ata dedik.

Peki bu döngü hangi şarta göre çalışıyor?

Yazımın başında belirttiğim gibi foreach sadece dizilerde kullanılan bir döngü türüdür ve sadece bu iş yapılmıştır. Dizi içerisinde ki eleman sayısını kendisi anlıyor ve 0 indeksten başlayarak sonuncu indekse kadar blok içerisinde ki kodu çalıştırıyor.

NOT: Foreach konumuzu daha iyi anlamanız için C# Diziler konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

C# Foreach Nedir?, Nasıl Kullanılır? YAPILAN YORUMLAR