C# Formlar Arası İşlemler


C#’da formlar arası işlem yapmamız gereken durumlar olabilir. En basitinden bir örnek verecek olursam kullanıcı adı ve şifre sistemi yaptığımızda yeni açılan formda hoş geldin xxxx diyebilmem için kişinin kullanıcı adını almam gerekiyor ve açılan form2 de kullanmam gerekiyor. Formlar arası veri alışverişi yapmak için kullanacağımız değişkenleri global tanımlamamız gerekiyor. public static string s1,s2,s3 gibi tanımladığımız değişkenler global değişkendir ve tüm uygulama içerisinde kullanılabilir durumdadır.

Formlar arasında kullanacağımız verileri global bir değişkene atayıp, açılan ikinci formda form adıyla birlikte istediğimiz yerde kullanabiliriz. Örnek olarak aşağıda ki form tasarımını kendi bilgisayarınızda yapınız.

form1

Projeyi indirmeniz için sayfanın sonunda bir bağlantı linki vereceğim.

Yukarıda ki formda 3 adet groupbox, 7 adet chechbox, 2 textbox, 2 label ve bir adet buton yer alıyor. Görselde gördüğünüz gibi projemize bir adet form ekledik. Yeni bir formu Project > Add Windows Forms dan ekleyebiliyoruz. Şimdi aktar butonuna basalım ve kodlarımızı yazmaya başlayalım. Kodlarımızın son halinde böyle bir sonuç alıyoruz.

form2

Görüldüğü gibi textboxlarda ki değerleri ve chechboxta ki değerlerin karşılıkları bir diğer forma aktarılıp, labeller ile yazdırılmıştır. Olayın mantığını kuracak olursak 5 adet global değişken tanımlıyoruz ve ilk iki tanesini yukarıdaki ad ve soyad kısmına atıyoruz. diğer 3 tanesini de eğitim, cinsiyet ve medeni durum için kullanıyoruz.

Projeyi indirmek için tıklayın.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

C# Formlar Arası İşlemler YAPILAN YORUMLAR