C# Kütüphane Otomasyonu Projesi


C# programlama dili kullanarak yapmış olduğum bir başka otomasyon projesi Kütüphane Otomasyonu’nu sizlere takdim etmek istiyorum. Bir okul projesiydi ve üzerinde titizlikle çalışmam gerekti. Yani kıytırık bir program olmadı. En azından benim için öyle 🙂

Birazcık programın özelliklerinden bahsedeyim. Projede kullanılan tüm tablolar düzenli bir şekilde tasarlandı. Yani veri tekrarı olmamasına çok dikkat edildi. Haliyle bu da biraz karışıklığa yol açtıysa da proje tıkır tıkır çalışıyor. Proje tasarlanırken görsellik için Devexpress’in 16.X.X.X versiyonundan birisini kullandım. Aklınızda bulunsun.

Programda kitap ekleme, üye ekleme, personel ekleme, yazar ekleme, tür ekleme, ödünç(emanet) verme, ödünç(emanet) tarihleri geciktiğinde ceza kesme, ceza tutarını alma gibi bir çok fonksiyona sahip. Tabi ki bu ekleme formlarının birer de silme ve güncelleme penceresi var. Bu arada veritabanı için MS SQL Server 2014 Express kullandım.

[vurgu color=”#c92e2e”]1-) Kullanıcı Adı & Şifre Ekranı[/vurgu]

Kullanıcı adı ve şifre sorgusunun yapıldığı form ekranından bir görüntü. Kullanıcı adı: admin, şifre: admin.

[vurgu color=”#cc2e2e”]2-) Bilgilendirici Ana Ekran[/vurgu]

Bu ekran kodlaması oldukça karışık oldu kaynak kodlarına baktığınız da hiçbir şey anlamayabilirsiniz ama dikkatlice incelediğiniz de çok mantıklı işler yaptığımı anlayacaksınız 🙂 Bu ekranımızda kütüphanemizde var olan kitap sayısını, üye sayısını, toplam verilmiş ödünç kitap sayısını, bugüne kadar elde edilmiş ceza gelirlerini, bugün kitabını teslim etmesi gereken kişileri ve teslim günü geçmiş kişileri inceleyebiliyoruz.

[vurgu color=”#bc2b2b”]3-) Kütüphane Otomasyonu Kitap Sekmesi[/vurgu]

Bu ekranımız da ise var olan kitapların listelendiğini görüyoruz. Kitap adı ayrı bir tablodan, yazar isimleri ayrı bir tablodan, tür ayrı bir tablodan, yayınevi de ayrı bir tablodan geliyor. Böyle olunca ilişkilerde Aşk-ı Memnu’ya döndü ama olsundu böyle olması gerekiyordu. Bu kısımdan bir de kitap eklem ekranını göstereyim;

Bu formda 3 comboboxa da veriler veritabanından geliyor. Kendimiz Items bölümünden elimizden eklemiyoruz. Kitap ekle butonuna bastığımız da verileri birden fazla tabloya gönderiyor tablolar ilişkili olduğu için. Comboboxa veriler ID numarası olarak değil direk isim olarak geliyor örneğin: Halide Edip Adıvar şeklinde geliyor. Seçilen verinin ID numarasını isme göre aratıp buluyor ve o şekilde veritabanına kayıt ediyor.

Şimdi direk ödünç verme ekranına atlıyorum. Diğer kısımlar aşağı yukarı aynı olduğu için burada ekstra olarak göstermeyeceğim.

[vurgu color=”#c42d2d”]4-) Kütüphane Otomasyonu Ödünç Formu

[/vurgu]

Şimdi bu formumuz benim görüşüme göre projenin en önemli noktası çünkü kütüphane demek ödünç kitap demek. Görüldüğü gibi Hangi Üyeye isimli alana üyemizin adını yazıyoruz. Datagridviewve bu kişi geliyor ve bir kere üzerine tıklıyoruz. Daha sonra Hangi Kitabı yazan kısıma kitabın adını yazıyoruz ve çıkan kitaba bir kez tıklıyoruz. Ardından veriliş ve teslim tarihlerini girdikten sonra Ödünç Ver butonuna bir kez basıyoruz. Artık seçtiğimiz kişiye seçtiğimiz kitap ödünç olarak verildi. Verilen ödünç kitabı aynı formda yer alan Ödünç Listesinden görebiliriz.

[vurgu color=”#c62d2d”]5-) Kütüphane Otomasyonu Ceza Formu[/vurgu]

Ceza formunda ise teslim süresi geçmiş kişilerin listesini görüyoruz. Bunu otomatik olarak listelettim. Peki mantığı nedir? Ödünç verirken iki adet tarih girmiştik birisi veriliş tarihi birisi de teslim tarihi. Teslim tarihi bizim kullanacağımız önemli bir bilgiydi. Bugünün tarihinden teslim tarihini çıkarttığımız da ortaya geçen gün sayısı çıkıyor ve bu gün sayısıyla da ceza tutarını çarpıp bir sonuç elde ediyoruz.

Emeğe saygı için lütfen bir yorumunuzu esirgemeyin. 🙂

[button url=”https://drive.google.com/file/d/0B-DW8qcLwgufWHRsR20yTGk3NnM/view?usp=sharing” target=”_blank” color=”#b72a2a” icon=”fa fa-cloud-download”]Proje Dosyasını İndir[/button]

[vurgu color=”#cc2e2e”]Veritabanı Dosyaları[/vurgu]

[button url=”https://drive.google.com/file/d/0B-DW8qcLwgufN3ZSU3JKeVJydzQ/view?usp=sharing” target=”_blank” color=”#cc2e2e” icon=”fa fa-cloud-download”]Veritabanı Dosyasını İndir (.mdf)[/button]

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

C# Kütüphane Otomasyonu Projesi BENZER İÇERİKLER
C# Kütüphane Otomasyonu Projesi YAPILAN YORUMLAR
 • Seyfi Özoğlu
  7 ay önce

  Eline sağlık kardesim

 • Seyfi Özoğlu
  7 ay önce

  Kardeş form tasarımı için extra eklenti program falan kullandın mı sadece visiual studio ile mi yaptın ?
  Hangi arcları kullandın görünümünü nasıl değiştirdin bunlarla ilgi birşeyler de paylaşşan …

  • Seyfi Özoğlu
   7 ay önce

   Pardon yazıları okumadan yazmıştım yazıyı devexpress diye belirtmissiniz kusura bakmayın :).. Devexpress ile ilgili de bişeyler paylassanız nasıl tasarım yapılır vs.

   • admin
    7 ay önce

    Tabi ki. Bir sonra ki yazımız bu konuyla ilgili olacak. 🙂

    • Seyfi Özoğlu
     6 ay önce

     Teşekkürler takipteyim 🙂

 • hy
  4 ay önce

  Güzel olmuş ama Sql i paylaşmamışşın çalıştırınca dosyayı hata veriyor

  • Mertcan
   4 ay önce

   Veritabanı dosyası paylaşıldı.

   • Erhan Kaya
    4 ay önce

    MDF dosyası mevcut Ldf dosyasını bizimle paylaşabilirmisiniz?

 • erhan
  4 ay önce

  Eline emeğine sağlık. Yalnız mdf dosyasını attach edince hata vermekte. Rica etsem güncellemen mümkün mü? Teşekkür ettim.

 • erhan
  4 ay önce

  elinize emeğinize sağlık. Yalnız veritabanı mdf dosyası sql 2016 ile attach edildiğinde hata vermekte. Öncekilerde de içeriği boş görünmekte. Yeniden güncelleme şansınız var ise güncellerseniz sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.