C# SQL ile Veritabanı Kayıt İşlemi


SQL Server, Mictosoft tarafından geliştirilen lokal bir veritabanı sunucusudur. SQL Server’i kurduğumuz bir bilgisayar SQL sunucusu haline gelir ve içerisinde veritabanı ve tabloları oluşturmamıza olanak sağlar. C# ile SQL bağlantısı yapabilirseniz en gelişmiş otomasyon sistemlerini oluşturabilirsiniz. Film arşiv programı, otopark otomasyonu, hastane hasta kayıt otomasyonu gibi aklınıza gelebilecek yüzlerce otomasyonu sorunsuz olarak uygulayabilir, kullanabilirsiniz.

C# ile SQL oldukça uyumlu çalışmaktadır bu sayede geliştireceğiniz uygulamalarda takıldığınız sorularda daha fazla yardım alabilecek, Türkçe kaynaklara daha rahat erişebileceksiniz.

İlk projemiz olan “Veritabanı Kayıt İşlemi”nde formumuzda yer alan kutucuklara girilen değerleri veritabanımıza aktaracağız. Bunu yapmak için elbette bir SQL Server programına ihtiyacımız var. Ben SQL Server 2014 kullanarak uygulamalarımı oluşturacağım. (SQL Server Kurulumu İçin Tıklayın.)

SQL Serverimizi kurduktan sonra SQL Management Studio programını açıyoruz ve connect butonuna basarak sunucumuza bağlanıyoruz.

Veritabanı bağlantısı neredeyse her programlama dilinde aynı olduğu için mutlaka SQL deyimlerini öğrenmemiz gerekiyor. Nedir bu SQL deyimleri? Where, LIKE, Insert gibi son derece önemli SQL deyimlerini boş vakitlerimizde on-on beş dakika çalışarak kolayca öğrenebiliriz. SQL deyimlerini en iyi bu siteden öğrenebilirsiniz.

İlk olarak projemizi açıyoruz ve açtığımız projenin isim uzayına;

using System.Data.SqlClient;

Daha sonra veritabanımıza kayıt edeceğimiz kodları yazacağımız kod satırına giriş yapmak için örneğin bir butona çift tıklıyoruz ve kodlarımızı yazmaya başlıyoruz.

Bu alt satırda yazdığımız kod SQL veritabanımıza bağlantımızı sağlıyoruz. Satırdaki kodu tek tek incelememiz gerekirse en önemli yer string satırımızı oluşturduğumuz alandır. Server kısmına SQL Serveri açtığımızda Connect butonuna basacağımız ekranda en üst textboxta yazan adresi yazıyoruz. Tek ters slaş varsa hata verecektir onu iki adet yaparak sorunu çözebilirsiniz. İnitial catalog kısmına yazdığımız şey veritabanımızın adıdır. İntegreted security kısmı ise bilgisayarı kullanan herkes veritabanına erişebilsin anlamına geliyor.

SqlConnection bag = new SqlConnection("Server=ERE\\ERE; initial catalog=ornek3; integrated security=true");

Bu satırdan sonra bağlantımızı açmamız gerekiyor bunun için de yazdığımız kod

bag.Open();

Aşağıdaki satırda ise ne yapacaksak onu yazıyoruz. Biz ne yapacaktık? Veritabanımıza kayıt ekleyecektik. O zaman veritabanı kayıt ekleme komutunu yazıyoruz.

SqlCommand komut = new SqlCommand("Insert into ogrenciler (Ad,Soyad) values ('"+textBox1.Text+"', '"+textBox2.Text+"')",bag);

Insert Into ile başlayan string satırı bir SQL sorgusudur ve bilinmesi gereken sorguların başlarında gelir. C# komutu olmadığını belirtmemde fayda var. Herhangi bir sorunda SQL sorgularında hata aramak daha mantıklıdır çünkü hata yapılan en fazla yer string satırlarıdır. Kodumuzu inceleyelim. İnsert into ogrenciler yazan satırda tablomuzun adı ogrenciler olduğu için böyle bir betimleme yaptık. Ad,Soyad yazdığımız kısım ise ogrenciler tablomuzda yer alan sütunların adıdır. Textboxlar ise sırasıyla textbox1 Ad’ı, textbox2’de Soyad’a veri girer.

      SqlDataReader dr = komut.ExecuteReader();
      DataTable tablo = new DataTable();
      tablo.Load(dr);
      bag.Close();

Yukarıdaki ilk kod satırında yazdığımız komut’u okutuyoruz ve dr değişkenine atıyoruz. Sanal bir tablo oluşturup tablomuzu komutumuzun sonuçlarıyla dolduruyoruz ve bağlantımızı kapatıyoruz. Uygulamamızı çalıştırdığımızda herhangi bir hata mesajı alırsanız yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

C# SQL ile Veritabanı Kayıt İşlemi YAPILAN YORUMLAR