C# Web Sitesinden Veri Çekme İşlemi


PHP ile bir çok siteden basit bir şekilde veri çekip, sitelerimiz de kullanıyoruz. WordPress kullanırken bile veritabanımızdan veri çekmek için kod parçacıklarında veri çekmenin yararını görebiliyoruz. Bir çok haber sitesi de ajanslardan haber detaylarını çekerek yayın hayatlarını sürdürüyorlar. Böyle olunca bilgisayar programlarında da böyle bir sistemin olması hiçte fena olmaz diyerekten naçizane bildiklerimi bu yazımda paylaşacağım.

Kendi yaptığım uygulama olan MCK Film Arşivi programında da kullanmış olduğum yöntemde örnek kullanım olarak film bilgi sitelerinden form içerisinde yer alan metin kutularına veri çekip, veritabanına kayıt ettim. Yazı sonunda kodların kaynaklarını paylaşacağım. MCK Film Arşivi programında da göreceğiniz üzere Sinemalar.com ve Beyazperde’den verileri çekip metin kutularına ekledik.

İlk önce projemizi açıyoruz ve görsel düzenleme kısmına gelip aşağıdaki görselde yer alan yolu izlemeniz gerekiyor.

MCKTools1

MCKTools2

Yukarıdaki gibi görselde ki beyaz çerçeve içerisinde yer alan kutucuğa HTML yazınca en üstte çıkan HtmlAgilltyPack’ı seçip Install diyip projemiz içerisine ekliyoruz. Ekledikten sonra formumuzun görsel kısmına geçip bir kaç ekleme yapıyoruz. Örneğin butona tıkladığımızda bir siteden veri çeksin ve çektiği bu veriyi metin kutusuna(TextBox) aktarıyoruz. Eklememiz gereken bir kaç kütüphanemiz var bunları da namespace kısmına ekliyoruz.

try
{
string al = textBox1.Text;
Uri url = new Uri("http://www.diyanet.gov.tr/");
WebClient client = new WebClient();
client.Encoding = Encoding.UTF8;
string html = client.DownloadString(url);
HtmlAgilityPack.HtmlDocument dokuman = new HtmlAgilityPack.HtmlDocument();
dokuman.LoadHtml(html);
HtmlNodeCollection basliklar = dokuman.DocumentNode.SelectNodes("//span[@id='spAksam']|//div [@class='load-mores']");
foreach (HtmlNode baslik in basliklar)
{
//ListBox ekle
string veri = baslik.InnerText;
veri = veri.Replace("'", " ");
textBox1.Text = veri;

}
}
catch (Exception hata)
{

MessageBox.Show(hata.ToString());
}

 

 

Şimdi yukarıdaki kodları açıklayalım. Gerekli tanımlamalarımızı yaptıktan sonra new Uri kısmına veri çekeceğimiz siteyi yazıyoruz. Ben test etmek için diyanetin sitesinden akşam vakti namaz saatini çektim.

diyanet1

Çekmek istediğimiz verinin üzerine sağ tıklayıp Öğeyi İncele diyoruz ve aşağıda ki kod panelinden çıkan satırları Select.Nodes kısmına yazıyoruz.

Eğer sizin veri çekeceğiniz sitede div class=”icerik” kısmı yer alıyorsa kod içerisinde yer alan span yerine div, id yazan id, etiket kısmına da artık o sitede ne yazıyorsa onu yazıyoruz. Butona tıkladığımızda veriyi metin kutusuna aktarıyor. Sürekli güncellenecek bu yazımızda çeşitli popüler sitelerden veri çekme işlemlerini halledeceğiz.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

C# Web Sitesinden Veri Çekme İşlemi BENZER İÇERİKLER
C# Web Sitesinden Veri Çekme İşlemi YAPILAN YORUMLAR
 • Mustafa
  2 sene önce

  Doğru düzgün makaleler yayımlayın!

  • Mustafa
   11 ay önce

   Abartmayın isterseniz.

  • Mert Can
   2 sene önce

   Ne gibi bir rahatsızlık gördünüz hemen ilgileneyim.

   • Mustafa
    2 sene önce

    Verilen komutlar hata verdi kendi bünyemde çözdüm.
    Kütüphane eklemeyi unutmamalarını da söylersen gelecek olan arkadaşlara yarar sağlar. Bu arada ön yargıyla yazılmış bir yorum değildi, yanlış anlama.

    • Mustafa
     11 ay önce

     Kendi hatam olduğunu biliyorum, bi an öyle yazmışım ve yanlış yapmışım farkındayım ve Mertcan’la iletişime geçerek bir özür dileyeceğim. Tepkiye tepki vermek yerine yaptığımın yanlış olduğunu söylerseniz daha çok yardımcı olursunuz. Aciz diyen arkadaş zaten ayrı neyse.. fazlasına gerek yok, kg.

    • Ömer Faruk
     1 sene önce

     Eline sağlık kardeşim. Güzel ve açıklayıcı anlatım. Adama bak Türkçe kaynak buluyor kütüphaneyi soruyor. Nasıl adamlar var arkadaş.

    • abdullah
     1 sene önce

     oğlum sen muhabbet tellalı mısın?

     bu konuyla ilgili tek bir harf dahi bilmezken aciz aciz google’a sorup öğrenmeye çalışırken bu adam bunu öğrenip buraya bizlere paylaşmış sen kütüphanelerin hatasından bahsediyorsun bi kütüphane hatasını bile çözemiyorsan sil o kullandığın tüm programları.

    • Mert Can
     2 sene önce

     Dalgınlık sonucu bazı eksiklikler olabiliyor. Daha dikkatli olacağım, bildiriniz için teşekkür ederim.

 • Erhan
  1 sene önce

  Merhaba. Yazmış olduğunuz makale gayet öğretici fakat metin çekmenin yanı sıra görsel ve video yani tüm media öğelerinide çekmek istemekteyim bu konu ile ilgi yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

  • Mert Can
   1 sene önce

   Tabi ki seve seve yardımcı olurum. Bu konu hakkında öncelikle biraz araştırma yapmam gerekiyor en stabil yöntemi uygulamak için. En stabil yöntem ile en kolay, en az kodlu şekilde yazımızdan güncelleme yapacağım.

 • MUSTAFA AKSOY
  1 sene önce

  Mercan kardeşim eline sağlık ben masaüstü ezan vakti ezan okuyan otomasyon yapıyorum
  gösterdiğin gibi namaz saaatlerini çekebiliyorum ama ankaranın geliyor istanbulun saatleri için ne yapmalıyız

 • Sinan Kaytan
  12 ay önce

  Güzel anlatım için eline sağlık. Güzel bir program çalışmasını bitirdim. Sahibinden.com otomasyon programı yaptım. Sayende htmlagilitypack olayını öğrendim. Daha önce webresponse filan denedim çok hatalar verdi. Lakin merak ettiğim bir soru var. Yeni ilan eklendiğinde anlık olarak bunu nasıl tespit edebilirim. Bu iş içinde bir ipucu verirsen onuda hallederim inşallah.
  (Çok fazla veri çektiğim için program 30 saniyede anca bitiriyor işlemini. Mesela 1 dakikada bir kontrol edecek şekilde Timer ile sonsuz döngüye bağlasam bilgisayarı çok yoracak) bilgisayarı en az yoracak şekilde herhangi bir yöntem varmı. Bunu film sitesi içinde düşünebilirsiniz. Yeni film eklenmesi filan gibi. İyi çalışmalar

  • admin
   12 ay önce

   Tabi ki de yapmamız mümkün. Aklınıza gelen yol bizi gerçekten çözüme götürür. Gün içerisinde geri dönüş yapacağım. İyi günler.

 • Alicem
  11 ay önce

  MCK Film Arşivi programını bulmadım, indirme linkini verir misin acaba? yazıda çok iyi olmuş bu arada, eline sağlık 🙂

 • Hakan
  9 ay önce

  Merhaba bir siteden agility pack kullanarak veri çekmek istiyorum,almak istediğim bölümdeki xpath kodu
  /html/body/div[9]/div[1]/div/div[2]/p[1]/[text() bu şekilde geliyor,ama çalıştırdığımda veri gelmiyor bunu nasıl düzenleyebilirim ?

 • ali
  8 ay önce

  Merhaba , bir exchange sitesinden veri çekmek istiyorum ve bu programın döngüsünün çok hızlı olmasını istiyorum. site; poloniex.com yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sinan KAYTAN
   8 ay önce

   Hızlı olacaktır lakin bu faktörü yavaşlatan sebepler internet, sunucu yoğunluğu ve bilgisayarınızdır.
   Bana ulaşırsanız takıldığınız ufak sorunlarda (müsait olduğum da) yardımcı olabilirim. Bu konuda büyük çaplı 3-4 firmaya proje tamamladım.
   Tel: 0 553 249 90 22
   Face: Sinan Kaytan
   [email protected]