Veritabanı Görünüm(View) Oluşturma SQL Kodu


Veritabanında Görünüm(View) aslında var olmayan işlemleri temsil etmektedir. Asıl tabloya dokunmadan sanal olarak veri ekleyip, silmeye yarayan, hızlı sorgu oluşturmak için de kullanılan gerekli bir kod parçacığıdır.

Görünüm kullanarak asıl tabloda yapılması gereken bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem önemli güncellemeler de hata payını düşürürken, asıl tabloda yapmaya cesaret edemeyeceğiniz işlemleri yapmanıza olanak sağlar. Hemen bir örnekle başlayalım.

Create view gorunum AS Select * from ogrenci;

 

vt3

Bu kodumuzda Create view ile başladık çünkü standartı bu. gorunum ismi yeni oluşturacağımız görünümün adıdır. Select * from ogrenci satırında da ogrenci tablosunu alanları ve içerikleriyle birlikte hepsini kopyala dedik.

[c]Select * from gorunum;[/c]

Yukarıdaki kodu kullandığımızda oluşturduğumuz gorunum görüntüsünü listeleyip, içeriklerin neler olduğuna bakabiliriz.

İstediğimiz Alanlardaki Görünümü Almak

Bütün bir tabloyu değilde sadece belirlediğimiz alanları görünüm olarak almak istediğimiz de bunu kod satırında belirtmemiz gerekiyor. O da şöyle ki;

[c]Create view gorunum2 AS Select Adi, SOYADI from ogrenci;[/c]

Veritabanı View Oluşturma

Yeni bir görünüm(view) oluşturup adını gorunum2 yaptık. Ogrenci tablosundan ise Adi ve SOYADI alanlarını listeledik ki o alanları kopyalasın. SOYADI‘ndan sonra bir virgül koyup almak istediğiniz alanın ismini yazabilirsiniz.

Görünüm Alanlarının İsimlerini Değiştirmek

İstediğimiz alanları aldık peki bu alan adlarını farklı bir isimde alabilir miyiz? Tabi ki de evet. Örnek vermek gerekirse öğrenci tablosunda Adi, Soyadi, Numarasi adlı bölümleri görünüm alırken AD, SOY, NU olarak alabiliriz ki o da şöyle oluyor;

[c]Create view gorunum3(AD,SOY,SEH) AS Select Adi, Soyadi, sehir from ogrenci;[/c]

Veritabanı Görünüm Oluşturma

gorunum3 adında bir görünüm oluşturduk ve alacağımız alanların yeni isimleri (AD, SOY, SEH) olarak belirledik. Aynı sıraya göre gitme şartı ile ogrenci tablosundan da alacağımız alanların isimlerini giriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken AD, SOY, SEH sırasına göre ogrenci tablosunun select sorgusunda da aynı sırada gitmemiz gerekir. Yani Soyadi, Adi, sehir gibi bir sıralama söz konusu olamaz. gorunum3 ve ogrenci sorguları aynı sırada olmalı.

Görünüme Kayıt Girmek

Oluşturduğumuz görünümlere kayıt girmek için ise aşağıda ki kod parçacığımızı kullanıyoruz.

[c]Insert into gorunum3 Values("MERT","Yiğit","Ankara");[/c]

Şartlı Görünüm Oluşturmak

Bir tablodan istediğimiz verileri istediğimiz şekilde almayı gördük fakat bir şart belirleyerek gelecek olan kayıtları özelleştirebiliriz. Örneğin ki boyu 140’dan yukarı olanları veya kilosu 80’den aşağı olanları yeni görünüme eklemek gibi.

[c]Create View BOYLAR AS Select Adi,SOYADI,boy from ogrenci where boy>140;[/c]

Create View SQL

ogrenci tablosunda boyu 140 dan büyük olanları BOYLAR görünümüne ekleyen örneğimizi yaptık.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Veritabanı Görünüm(View) Oluşturma SQL Kodu BENZER İÇERİKLER
Veritabanı Görünüm(View) Oluşturma SQL Kodu YAPILAN YORUMLAR