Süper Lig İhalesi Ne Durumda?


2016-2017 sezonunun bitmesinden sonra belirlenecek Süper Lig yayıncı/yayıncılarının kim olacağı iyice çıkmaza girmiş durumda. Dört farklı pakete bölünerek paylaştırılması düşünülen ihaleyi kimin kazanacağı elbette belli değil fakat kazanan yayıncının çok avantajlı olacağı söylenemez. Birden fazla yayıncı Süper Lig maçlarını yayınlamak isterse ortalık iyice kızışacak ve ihale dört farklı pakete bölünecek. 25 Kasım’da yapılacak olan ihale canlı olarak yayınlanacak.

Süper Lig İhalesi

Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören ihale için 6 yayıncının başvurduğunu belirtti. 6 yayıncıdan kastı 5 i Türk birisini yabancı firma oluşturuyor. Digitürk, Tivibu, Turkcell TV, Vodafone ve D-Smart Türk yayıncı kuruluşları olarak ihaleye katılacaklar. Yabancı firma ismi ise sır gibi saklanmakla beraber beIN Medya Grubu‘nun Digitürk ismiyle ihaleye katılacağını belirteyim.

Süper Lig İhalesi

1.Paket Yayın Hakları

Süper Lig İhalesi

Satın alan firma haftada bir karşılaşmayı canlı verebilecek. 12 hafta süresince 1. maçı seçme hakkı olacak. 17 hafta boyunca önemli 2. maçı seçme hakkına sahip olacak. 5 hafta ise önemli 3. maçı seçme hakkı olacak.

2.Paket Yayın Hakları

Süper Lig İhalesi

Satın alan firma haftada bir karşılaşmayı canlı verebilecek. 11 hafta boyunca 1. maçı yayınlayacak. 12 hafta boyunca 2.maçları yayınlayacak. 6 hafta ise 3. maçları yayınlayacak.

3.Paket Yayın Hakları

Süper Lig İhalesi

Satın alan firma toplamda 238 maçı canlı yayınlayacak. 11 hafta süresince 1. maçları yayınlayacak. 227 Süper Lig haftası süresince ise 3. maçı canlı verebilecek.

4.Paket Yayın Hakları

Süper Lig İhalesi

En önemli paket ise bu paket oluyor çünkü bu  paketi alan firma diğer bütün paketlerin sahibi olmanın yanı sıra Süper Lig özet görüntülerinin de yayın haklarını almış oluyor. 4. paketi satın alan firma diğer 3 paketi otomatik olarak devre dışı bıraktığından ve 600 milyon değerinde olan ihale fiyatı sebebiyle büyük bir zam bizleri bekliyor.

Süper Lig takımlarının daha çok kazanmayı istemesi üzerine bu kadar yüksek fiyat belirleyen TFF 25 Kasım günü yayıncısını belirleyecek.

Süper Lig İhalesi

Bana sorarsanız mobil ve televizyon yayıncısı kesinlikle farklı olmalı. Mobil yayıncısının yapacağı kampanya ve paket ayrı, televizyon yayıncısının yapacağı kampanya ayrı olur. Böylelikle hem rekabet ortamından spor severler faydalanır hemde maç izlemeye hasret kalmış milyonlarca insan hiç değilse mobil olarak maç yayınlarını izler.

En ilgi çeken gelişme ise Vodafone’un da ihaleye girmiş olması. Kesin kazanacak gözüyle bakılmıyor ama D-Smart ile ortaklaşa bir karar alacakları ise çeşitli platformlarda konuşuluyor.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Süper Lig İhalesi Ne Durumda? YAPILAN YORUMLAR