TFF 1. Lig Maçları Neden Yayınlanmıyor


Ülkemizin en değerli ikinci ligi olan 1.Lig maçlarının henüz resmi bir yayıncısı yok. TRT ekranlarında görmeye alıştığımız 1.Lig maçlarının bu sene kimse talibi olmadı ve haliyle hiçbir televizyon kanalında maçların canlı yayınını servis edilemedi. Maç özetlerinin dahi yayınlanmadığı bir spor(!) ülkesinde yaşıyoruz. Türkiye’nin değer gördüğü ve şifresiz izlenebilen bir lig olduğu için fazla bir izleyici kitlesine sahipti. 1.Lig başlangıç tarihi RIO Olimpiyat oyunlarına denk geldiği için çoğu spor sever ligin olimpiyatlardan sonra yayınlanacağını tahmin ediyordu fakat bu tahminlerinde yanıldılar zira 1.Lig açısından hiçbir gelişme olmadı. RIO Olimpiyat oyunlarında ki SARAN grubuyla bir türlü anlaşamayan ve son saatlerde yayın haklarını aldığını açıklayan TRT, 1.Lig için hala sessizliğini koruyor.

Neden TRT’nin yayınlaması gerekiyor? Türkiye’de TRT’den başka alt yapısı müsait olan başka bir kurum olmadığı için bütün spor severler TRT’den böyle bir adım bekliyoruz. TRT Spor, TRT Avaz, TRT 1, TRT Türk gibi kanallarda yayınlanabilecek olan bu maçları başka türlü tek bir kanal başa çıkamaz. TV8 en yakın aday gibi görünse de tek kanal ile anca haftada iki maç yayınlanabilir ki Acun Ilıcalı’nın böyle bir girişimi olduğu söylenemez.

Süper Lig maç özetlerinin yayınlanmaması ise şöyle açıklanabiliyor. Süper Lig’in iki tane yayın kuruluşu bulunuyor. Bir tanesi tüm maçları canlı yayınlama diğeri ise üç dakikalık özet görüntüleri yayınlama hakkına sahip oluyor. Bugüne kadar TRT’nin ikinci yayıncı olarak sahip olduğu yayın haklarını kullanıp, çeşitli spor kanallarına maç özetlerini TRT Spor logosuyla satıyordu. Böylelikle kanalların spor servisleri gerekli ücreti ödeyip özetleri yayınlayabiliyordu. İkinci yayıncı kuruluşu olmadığı için Süper Lig maç özetlerini alan bir kurum şuanda yok. Bu sene TRT Spor, spor severleri bayağı bir üzmüş durumda. En kısa sürede gerekli anlaşmaların yapılması dileğiyle.

Yetkili bir kişinin yaptığı açıklamada Süper Lig maçı özetleri ve TFF 1.Lig maçları TRT ekranlarından yayınlanacak. Bu güzel haberin neden geç geldiği konusunda net bir bilgi olmasa da geç oldu, sanırım biraz da güç oldu.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

TFF 1. Lig Maçları Neden Yayınlanmıyor YAPILAN YORUMLAR