Türksat Uydusuna Yeni Spor Kanalları Gelebilir


Ülkemizde spor müsabakalarının yüzde doksanlık kısmı ücretli platformlardan izlenebiliyor ve bu bir çok kesimi rahatsız ediyor buna bende dahilim. Futbol başta olmak üzere basketbol, voleybol, formula, moto gp, tenis turnuvaları gibi spor karşılaşmaları ücretli platformlarda yayınlanıyor. Ücretsiz yani diğer bir tabirle şifresiz spor yayınlarını izlemek artık zor. Hele ki futbol için bu çok daha zor. Bu konuyu eleştirdiğim “Türkiye’de Televizyondan Futbol İzleyemeyecek miyiz?” yazıma ulaşarak daha fazla sitemimi bulabilirsiniz.  Zira bu yazımı bu konuda uzatmayacağım.

Bildiğiniz üzere ülkemizde kendi ligimiz dahil olmak üzere bir çok Avrupa ligi platformlar üzerinden abonelik ücretiyle yayınlanıyor. Bu platformlar elde ettikleri yayın haklarına göre çeşitli kesime hitap ederek bir şekilde kendilerine abone kazandırıyor, böyle böyle gelişmeye(!) çalışarak en büyük ben olacağım gayesine kapılıyorlar. Durum böyle olunca bizden birinci çok çıkar deyip, bu yayın haklarını satın baba yayın hakkı sahibi önüne gelen platforma satıyor haliyle buda rekabet yaratarak biraz olsun fiyatlarda indirime gitmelerini sağlıyor.

Kimdir Bu Liglerin Baba Yayın Sahipleri?

Ülkemizin en önemli yayın hakkı sahibi SARAN holdingtir. SARAN Group olarak bir futbol liginin Avrupa yayın haklarına sahip olup, RIO Olimpiyatlarının da yayın haklarını elinde bulunduran bir bir şirkettir. Bu şirkete, platformlar başvurarak bir teklif verir, en yüksek teklifi veren kazanır. Digitürk bu seneye kadar İngiltere Premier Lig için ana yayıncıydı ve sadece Digitürk’te Premier Lig vardı. Bu sene fiyatları yüksekten tutan SARAN, yayın haklarının elinde patlamaması için tek yayıncı yerine birden fazla yayıncıya sattı. Daha fazla yayıncıdan kastımız Digitürk, D-Smart, Turkcell TV.

Saran Group, Yayınları Neden Elinde Patlatıyor?

Tam olarak patlatmasa da yumurta kapıya gelene kadar fiyatta direniyor örneğin RIO Olimpiyatları. TRT ile son saatlerde anlaşmaya varmıştı. İşte Saran Group yeter kardeşim sizle mi uğraşacağım kendim alır, kendim yayınlarım diyor. Bu da yeni bir spor kanalının ülkemizde yayına başlaması anlamına geliyor. Tabi ki ücretli platformlarda yayın başlayacak kanalın isminin de S Spor olması tahmin ediliyor.

Ücretli Platformdaysa Ben Ne Anladım?

Şöyle ki bir çok ligin yayın haklarını elinde bulunduran spor kanalını bünyesinde tutmak isteyen bir çok platform olacaktır. Bir çok platform demek rekabet ortamı yaratır ve kampanyalar ve fiyatların düşmesine sebebiyet verir. Bu sebebiyetler zincirinden ucuz kurtulmak herkesin isteyeceği bir faaliyettir.

Türksat’a Geliyor Demiştin?

Evet demiştim, devam ediyorum. Acun Ilıcalı‘nın yeni bir kanal kurarak, sadece spor içeriklerinin yayınlanacağı bilgisi de elimize geçmiş bulunmakta. AMK’nın haberine göre Acun Ilıcalı NBA yeni sezonun da hakkını almasıyla 2018 Dünya Kupası grup maçlarını yayınlayacak olması TV8 yayın akışında sıkışmalar meydana getirecek ve çok sevilen kültür(!) programı Survivor’ı yayınlayacak vakit kalmayacak bu da kültür sevenleri üzeceğinden reyting kaybı olacak. Kısacası Survivor başlamadan yeni bir spor kanalı gelebilir. Bu kanalda NBA, Dünya Kupası grup maçları ve bir kaç ligleriyle, spor programlarıyla karşı karşıya kalabiliriz.

 

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Türksat Uydusuna Yeni Spor Kanalları Gelebilir YAPILAN YORUMLAR