WordPress İçin CDN Neden Gereklidir?


WordPress, Joomla, MyBB, vBulletin, Xenforo yani ne kullanıyor olursanız kullanın elbet bir gün CDN kullanmak zorunda kalacaksınız. Neden mi? Çünkü sunucunuz yüksek ziyaretçi sayısına artık cevap veremez hale geliyor. Resimler, dosyalar, site için gerekli olan yazılım dosyalarını binlerce hatta milyonlarca ziyaretçi sitenizden o verileri tek tek indirerek sunucuya inanılmaz bir yük oluşturuyor ve haliyle bir kaç saat sonra siteniz bir kaç saat boyunca cevap veremez hale geliyor.

WordPress İçin CDN

[infobox color=”#dd3333″]CDN bir web sunucu değildir. Yani web sitenizi yayında tutmak için tek başına yeterli değildir. Hali hazırda kullandığınız sunucuyu kullanmaya devam edebilirsiniz.[/infobox]

Ziyaretçilerin bulundukları coğrafi konumlara göre onları en yakın sunucuya yönlendiren oldukça işlevsel olan bu yapı, sitenizin bir kopyasını alır, Ankara’dan sitenizi ziyaret etmek isteyen bir kişiyi en yakın sunucuya bağlar. Örneğin Kayseri veya bizzat Ankara’ya.

Peki normalde bu olay nasıl işliyor? Eğer ki sitenizde CDN kullanılmıyor ise dışarıdan gelen bütün ziyaretçiler sunucunun merkezine yönlendirilir. Diyelim ki sunucunuz Almanya’nın Dortmund şehrinde. Bütün site kullanıcıları tek bir noktaya gider ve bu da sitenizin bir süre sonra cevap vermemesine neden olur. İşte bu durumu engellemek ise onun görevi.

CDN Nedir? Nasıl Kullanılır?

CDN‘ler dünyanın her yerine dağılarak bu görevi üstleniyorlar. Sitenizin artık dünyanın her yerinde bir kopyası var ve bölge olarak en yakın kişinin ulaşması artık daha kolay. Ziyaretçinizin en yakın sunucuya bağlanması demek hem ana sunucunun rahatlamasını sağlar hem de bağlanan kişinin bağlantı süresini kısaltır. İnternet günümüz de her ne kadar hızlı olsa da bir noktadan bir noktaya bağlantı süresini hala mesafeler artırıp, azaltmakta.

Neden CDN Kullanmalıyım?

  • Hız – Sitenizde CDN kullanırsanız emin olun sitenizin hızlı açıldığını fark edeceksiniz.
  • SEO – Hızlı açılan siteler Google’da daha hızlı yükselir çünkü Google ziyaretçilerin bir avukatıdır ve onların her zaman en iyisini hakkettiğini düşünür.

[infobox color=”#1e73be”]Gelebilecek Muhtemel Sorular ve Cevapları[/infobox]

Ücretsiz CDN Firması/Sitesi Var mı?

Tabi ki var. Cloudflare.com işinde oldukça başarılı bir CDN hizmeti vermektedir. Sitenizi saldırılara karşı koruyup ekstra CDN servisinden faydalanabilirsiniz.

CDN İçin Trafik/Hit Durumu Ne Olması Gerekir

Minimum günlük 5 bin kullanıcı gerekir. 5 bin altında kullanmak size istediğiniz sonucu vermeyecektir. İyi kodlanmış bir tema ve kaliteli bir sunucu ile yolunuza devam edebilirsiniz.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

WordPress İçin CDN Neden Gereklidir? YAPILAN YORUMLAR