AdBlock Plus Kendi Reklamını Satmaya Başlıyor


Reklam engelleme eklentisi olarak bilinen AdBlock, reklam satmaya hazırlanıyor. Çoğu site sahibini canından bezdiren bir o kadar da kullanıcılar için vazgeçilmez olan AdBlock artık kendi bünyesinde reklamlarını kullanıcılarına sunacak.

Kullanılma amacı web sayfalarında ki reklamları engellemek olan ve milyonlarca kullanıcının tarayıcılarında kullandığı eklenti artık ‘güvendiği’ reklamları yayınlayacak. Google ile birbirlerine girmesinden tutunda bir çok reklam firmasını dize getiren AdBlock, kazancını yayınlayacağı reklamlarla katlayacak. Yeni bir Adsense mi geliyor? Sorusunu rahatlıkla sorabiliriz.

Katı kurallara sahip Adsense kadar katı olacak mı? W*rez siteler yayıncı olabilecek mi? gibi soruların cevabını şuanda vermek için yeterli bilgi olmasa da seçilmiş reklamlar olacağını açıklamasından biraz kuralcı olabilir. Bu kuralcılık da reklam satmasında kendisine kolaylık sağlayacak, yayıncı olan sitelerde ki kullanıcılar rahatsız edici reklamları görmeyecek.

Adblock Reklam Satıyor

Adblock resmi blog sayfasında paylaşılan videodan alınan bu görüntüde ‘Tıkla İndir’, ‘Toolbar Kurulumu’ gibi zararlı içeriklere yönlendiren reklamların olmayacağını, Adsense gibi fayda sağlayacak, site içeriği ile ilgili reklamların olacağı bilgisini veriyor. Sayfanızda ki kullanıcılar sadece onaylanmış reklamları görüntüleyebilir dediği ise satacağı reklamları baz alıyor.

Blog sitesinde yayınladığı bu video ile yeni bir heyecan başlatan AdBlock, site sahiplerini sevindirdi. Böylelikle hem gereksiz reklamlar olmayacak, hemde kullanıcıyı kötü yönlendiren, bilgisayarı adeta toolbar çöplüğüne çeviren sitelere yönlendirmeyecek. Her şey güzel hoş fakat şöyle bir soru geliyor akıla. AdBlock her reklamı engelleyemiyor mu?

Adblock çalışma mantığının şu şekilde olduğu söyleniyor. Web sayfası açılır, AdBlock aktif ise reklam dosyalarını başka dnsye yönlendirir ve o bölüm boş olarak görünür. Örneğin Adsense doubleclick.net’i kullanıyor. AdBlock ise bu adresi engelleyerek o reklam bölgesinin boş görülmesini sağlıyor.

AdBlock kendi satacağı reklamlar için bir adres mutlaka kullanacaktır. Bu adresi de engellemeyerek sorunu çözecektir. Adsense’ye yapılan başvuru gibi AdBlock’a da reklam yayıncısı olarak başvuracağız sanırım.

Şöyle geniş bir pencereden baktığımızda AdBlock önce reklamları engelliyor, görüntülenmesine izin vermiyor ve bu alanda en çok kullanılan olmayı başarıyor. Sonra da biraz daha para kazansam fena olmaz düşüncesiyle öyle reklam satılmaz, böyle satılır diyor. Bütün reklam şirketlerinin iflahını kurutup milyonlarca zarara uğrattı ve şimdi kendi satacağı reklamlarla bir kez daha köşeyi dönecek. Önce fethetti şimdi de yönetiyor. Akıllıca bir strateji. Tutar mı? Büyük ağabeylerinden izin(!) alabilirse kesinlikle.

Bir başka teori ise şu şekilde olabilir. “Kardeşim ben bu AdBlock Plus’ı bütün reklamları engellesin diye kullanıyorum nedir şimdi bu olan?” diyebilir kullanıcı. AdBlock’ta istersen premium üyelik satın alarak kendi sattığımız reklamları da görmezsin demeye işi getirebilir. Bir de buradan para kazanarak dönecek köşe bırakmayacak sanırım.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

AdBlock Plus Kendi Reklamını Satmaya Başlıyor YAPILAN YORUMLAR