Adil Kullanım Kotası (AKK) Hakkında Düzenleme


Adil Kullanım Noktası olarak adlandırılan eskisi Adil Kullanım Kotası (AKK) olan hız düşürme olayı an itibariyle BTK tarafından yeniden düzenlendi. Bir kaç hafta öncesinde yine bir düzenlemeye gidilmiş ancak internet kullanıcılarını memnun etmeyen bir sözde bir çözüm getirilmişti. AKK’dan sonra hızımız 3 Mbps değil 5 Mbps oladığı duyurulmuştu. Bu gelişme ben dahil milyonlarca internet kullanıcısına yeterli gelmeyecek ki BTK yeni bir düzenleme ile servis sağlayıcı şirketlerin yeniden yapılandırılmasını talep etti.

AKN‘nın bir mantığı olmadığı gibi firmaların sınırsız/limitsiz gibi ifadeler ile AKN içeren paketleri satması da BTK tarafından tekrar incelendi. Artık kesin olarak bu reklamlardan kurtuluyoruz zira yanıltıcı olan reklamlarda haklı durumdayken ekstra haklı duruma geçiyorsunuz. Adil Kullanım Noktası artık saat 02.00 ile 08.00 arasında uygulanmayacak. Belirtilen saatler arasında yapacağınız indirmeler(download) örneğin ki 50 GB lik sınırsız paketinize yansımayacak. Bu saatler arasında bağlantı hızınızın sabit değerlerin indirme işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Saatler dışında yaptığınız indirmeler AKN hesabınıza sürekli/ her zaman ki gibi işlenmeye devam edecek, eğer ki AKN’na takılırsanız hızınız 5Mbps olarak güncellenecek.

2018 yılında AKK’nin tamamen kaldıralacağını bilmemiz çok güzel bir haber. Son zamanlarda gerçekten büyük bir tepki almıştı AKK’nin olması. 2018’e kadar ise saat uygulaması geçerli olacak.

Gelişen teknoloji bize bir çok alanda olağanüstü fayda sağladı. Bunlardan internet ile olan gelişimi ise görüntü kalitesinin en üst seviyede izleyiciye aktarılmasıydı. Kalitenin yükselmesi, izleyici kitlesinde olumlu bir gelişme yaratsa da AKN adı verilen anlamsız uygulama yüzünden HD kalitesinin bile keyfini çıkaramıyoruz. Gelişmiş bir çok ülkede AKN veya buna benzer herhangi bir uygulama bulunmazken, az gelişmiş ülkelerde bile buna rastlamak imkansız. (Afrika gibi hiç gelişmemiş kıtalar dahilinde ki ülkeler hariç)

BTK tarafından yapılan açıklamada gece saat 02.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında yapılan indirmeler de AKN uygulanmayacak. 16 Mbps bağlantı hızınız var ise belirtilen saatler arasında paketiniz dahilinde ki hızı kullanabileğiz. Bu saatler dışında eğer AKN’na yakalandıysanız 3 Mbps yerine 5Mbps olarak kullanmaya devam edeceğiz.

Peki bu karar bizi memnun edecek mi? Pek tabi ki beni memnun etmedi fakat yapacağımız indirmeleri bu saatler arasında AKN’na takılmadan yapmakta kulağa kötü gelmiyor açıkçası. 2030 yılında tamamen AKN, AKK, OKS, ÖSS, YGS ve LYS’siz bir internet bekliyoruz. Hayırlısı olsun.

[button url=”http://www.btk.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fKurul+Karar%C4%B1%2fAdil+Kullanim_+Noktasi+(AKN)+Uygulamasi.pdf” target=”_blank” color=”#dd3333″]BTK Açıklaması (.pdf)[/button]

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Adil Kullanım Kotası (AKK) Hakkında Düzenleme YAPILAN YORUMLAR