Bilgisayardan Nasıl Televizyon İzlenir


Bilgisayarlar artık git gide küçülerek cebimize kadar girmiş ve bir örümcek ağı gibi bütün bedenimizi sarmış durumda iken sevdiğimiz dizileri, programları canlı izleyememek şu noktada ayıp olurdur. Gelişen internet hızlarıyla birlikte eskiden hayal olan bir çok şey günümüzde sıradan bir olay gibi önemsizce varlığını sürdürüyor. Düşünsenize kablolar aracılığı ile bilgisayarınızdan video izleyebiliyorsunuz üstelik canlı bir şekilde! Şuanda bile inanması gerçekten çok güç.

Konumuzu fazla dağıtmadan istediğimiz noktaya odaklanalım. Bilgisayarımızdan veya cep telefonumuzdan nasıl televizyon izleyebiliriz?. Bunun bir çok yöntemi olduğunu şuanda bile kestirebilirsiniz veya Google’da basit bir arama yaparak yüzlerce canlı televizyon kanalına saniyesinde ulaşıp hatta yüksek kalitede(HD) izleyebilirsiniz. Burada benim anlatmak istediğim şey kaliteyi uzakta aramadan kesintisiz televizyon yayınlarına erişebilmenin yolları olacak.

Bilgisayar ile başladık bilgisayar ile devam edelim. Eğer ki bilgisayarınızdan televizyon izlemek istiyorsanız en sağlam yol bir TV kartı ile çanak anten bağlantısı yaparak direk uydu üzerinden yayınları izlemek olacaktır. Bu yöntem için elbette ücret ödemeniz gerekiyor ayrıca dizüstü bilgisayarlarda bu durum biraz sıkıntı çünkü TV kartını takabileceğiniz port olmayabilir.

İnternetten izleyeceğimizi varsayarak devam ediyorum: En kaliteli adres Digiturkplay diyebilirim. Ekşisözlük, Şikayetvar gibi sitelerde bir çok olumsuz yorum okuyabilir, şikayet mektuplarına göz atabilirsiniz ama bugüne kadar Digitürkplay yayınlarının bir kez bile donduğuna şahit olmadım. Başıma gelen bir şey değil çünkü. Sabit 8 Mbs internet kullanırken de donmuyordu 16 MB/s ye geçtiğimde de donmuyordu. Bilgisayarım o zamana göre gayet iyi özelliklere sahipti. 4 GB Ram, i5 işlemcisi vardı. Bunun etkisinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum çünkü tam ekran video izlemek için işlemci kendini daha fazla kasıyor birde ekranda ki kalite yüksek olunca işlemci adeta takla atmaya başlıyor ki buda eski işlemcilere sahip bilgisayarlarda ki yayınlar da donma, takılma olarak geri dönüş yapıyor.

İlk tavsiyem Digitürkplay oldu. Ücretsiz kullanmak istediğiniz de 4 kanalı izleyebiliyorsunuz. Premium üyelik satın aldığınızda ise listede ki bütün kanalları canlı ve HD kalitesinde izleyebiliyorsunuz.

İkinci tavsiyem Tivibu Web. Yaklaşık iki yıl önce 4 ay kullanmış olduğum web servisi gerçekten kaliteliydi. Standart paket kullanıyordum içerisinde ulusal, spor, çocuk, haberi belgesel, müzik kategorilerinde kanallar vardı. Tivibu’ya ait sinema kanallarını ve Eurosport kanallarını izlemeye izin vermiyor, bir üst paket istiyordu. Şimdi ise durum daha farklı. Sanırım şimdi daha fazla ücret ödemek gerekiyor ve bu da cebimize zarar veriyor. Kanallarda donma olmadığını söyledim fakat iki kuruluş için ortak bir nokta varsa bu da yayının geç gelmesidir. Uydu yayınından yaklaşık 45 saniye geriden gelen Digitürkplay‘e Tivibu‘da yaklaşık 15 saniye ile cevap veriyordu.

Üçüncü tavsiyem tamamen ücretsiz bir platform olan Web.TV. Bir çok kanalın canlı yayınlarını 7/24 yayınlayan platformda da ara ara donma söz konusu. Altını çizerek yazıyorum ara ara donma oluyor diyorum çünkü gerçekten kaliteli sunuculara sahip bir kuruluş. Her kanalın canlı yayınını bulmak zor, bulduğunuz kanalın yayını ise bir süre sonra bulamayabilirsiniz pek bir istikrar söz konusu değil.

Dördüncü ve şuanda ortalama kalitelere sahip iki site tavsiye edeceğim birisi Canlitvlive ve Canlitvizle.co. Bu sitelerin ilki olan Canlitvlive.tv den başlayalım. Kendi sunucusundan yayınları canlı yayınlayan örnek bir televizyon sitesidir. Kaliteli yayınlarıyla hakkettiği ziyaretçi sayısına çok kısa zamanda ulaştı. Yüzde yüz mobil uyumlu tasarıma sahip ve canlı yayınların resim ile önizlenmesine olanak sağlayan sitede anlık yayın akışlarına da ulaşabiliyorsunuz. Canlitvizle.co ise aynı kalitede hizmet veren tek eksiği resim ile önizlemenin olmaması. Bunun dışında gerçekten ikisi de birbirinden kaliteli yayınlara sahip.

Eskiden cuknet tv vardı ve kaliteli yayınlara sahipti. Daha sonra kapanıp gidince ortalıkta kaliteli yayın yapan bir site çıkmadı. YıldızTV’nin de bu alemden elini ayağını çekmesi ortalığı gerçekten çok boş bıraktı ve Yıldız TV gibi ücretsiz bir site asla gelmeyecek gibi.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Bilgisayardan Nasıl Televizyon İzlenir YAPILAN YORUMLAR