Sitenin Çok Geç Açılmasının Nedenleri


Kullanıcılarına mükemmel bir deneyim yaşatmak için ellerinden geleni yapan site yöneticilerinin en muzdarip olduğu konulardan birisi de sitelerin açılış süresinin aşırı artmasıdır. Yüklenmek bilmeyen siteler kullanıcılar tarafından eksi puan ile değerlendiriliyor ve bir daha tercih edilmeyecek siteler arasında yerini alıyor. Açılma süresinde ki bu artış çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Kullanmış olduğunuz hosting firmasından tutunda site içerisinde kullandığınız yazı fontu sitesinin yavaşlığına kadar bir çok neden sitelerin geç açılmasına sebebiyet verebilir. Peki bu sebepler neden olur ve çözümleri var mıdır? Varsa nelerdir birlikte inceleyelim.

Sitem Neden Yavaş Açılıyor?

Sitem neden yavaş açılıyor? Sorusuna verilebilecek onlarca cevap mevcuttur. Sitelerin yavaş açılması sizden kaynaklı bir sorun da olabilir, sitenizi barındırdığınız sunucu firmasından kaynaklı da olabilir. Genellikle sitenin yavaş açılması sunucu firması kaynaklı oluyor. Bu soruna ilişkin site yavaşlığı hakkında sunucu firması kaynaklı site yavaşlığı dahil bir çok sorunu ve cevabını vermeye çalıştım.

Site Hızlandırma Teknikleri

Bir üst paragrafta da belirttiğim üzere sitenin yavaş yüklenmesi bir çok sebebe bağlı olabilir. Bu geç yüklenme sebeplerinin elbetteki bazı çözümleri bulunuyor. Bu çözümler site hızlandırma teknikleri olarak yazımızda numaralandırılmış bir şekilde bilginize sunuldu. Bu hızlandırma tekniklerini okuyup bilgilendikten sonra emin olun siteniz eskisinden daha hızlı bir şekilde açılacak.

1-) Sunucu Firması Kaynaklı Site Yavaşlığı

Sunucu firmaları çok yüksek bant genişliğinde internet hızlarına sahip olmaları gerekmektedir. Bunun sebebi barındırdığı sitelerin resim, makale, yazılım kodları gibi siteyi oluşturan materyallerin bir önce yüklenip, müşterisini memnun etmek istemesindendir. Bu hız genellikle 1 Gbit olarak lanse edilir ve sunucu satın alacak müşterilere belirtilir. Bu hızları, evlerimizde kullandığımız servis sağlayıcıları sağlamaktadır.(Türktelekom, Turkcell v.b) Bu servis sağlayıcıların yaşattığı yavaşlık sorunu sunucu firmasını dolayısıyla sitenizi etkiler.

Çözümü

Çözüm olarak önerebileceğimiz bu konuda radikal kararlar olacaktır. Sunucu firması yetkilisiyle görüşebiliyorsanız yüz yüze görüşün. Böyle bir imkan yoksa telefon aracılığıyla görüşerek durumu bildirin, gerekli açıklamayı yapmasına müsade edin. Yaptığı açıklama sizi tatmin etmediyse sunucunu kullanacağınız başka bir firma tercih edebilirsiniz.

2-) Eklenti Kaynaklı Site Yavaşlığı

WordPress, vBulletin, MyBB, Drupal gibi kolay site yönetim panelleri birden fazla eklenti kullanımına izin veriyor bu sayede siteler kişiselleştirilebiliyor. Bu eklentiler sitelerin tasarımından tutunda basit buton kodlarının kullanımına kadar her yerde kullanılabiliyor. Eklentiler içlerinde javascript dosyası barındırabilir. Eklenti dediğimiz şeyler aslında hangi amaç için olursa olsun, satın almış olduğunuz sunucuda yer kaplayan ve güncellenmesi gerek ekstra özelliklerdir. Bu özellikler dışarıdan bilgi çekmek zorunda kalabilir ve bu bilgiyi çekmekte zorlandığında bu sonuç yine sitenizi olumsuz etkileyecektir. Örneğin ki WordPress altyapılı sitenize Facebook sayfanızın tanıtımını yapan beğeni kutusu eklediniz. Siteniz açıldığında hem kullanmış olduğunuz sunucunuz bir işlem görecek hemde Facebook’un sunucuları. Bu sebepten bir çok kez yüklenmek zorunda kalan dosyalar sitenizi mili saniye olarak yavaşlatacaktır.

Çözümü

Kullanacağınız eklentilerde mutlaka çok ihtiyacınız varsa kullanın. Basit işlemler için eklenti kullanmamaya özen gösterin. Örneğin WordPress alt yapısını kullandığınız sitede yazılarınıza YouTube videolarını eklemek istiyorsanız bunu eklentiler sayesinde değil de YouTube video sayfasında ki kodu sitenize ekleyerek yapın aynı sonucu alacağınız garantidir. Bu gibi garanti sonuç alacağınız işlemler için eklenti kullanımından kaçının.

3-) Veritabanı Kaynaklı Site Yavaşlığı

Veritabanı dediğimiz araç sitelerin iskeletini oluşturan, görsel olarak pek bir şey ifade etmese de yokluğu, yok edecek olan en önemli web araçlarından birisidir. Var olan her profesyonel site bir veritabanı kullanır. Bu veritabanı sitede yer alan yazıları, görselleri, yazıların yazıldığı tarihi, kullanıcı yorumlarını yani istenilen her şeyi depolayarak site kullanıcısının istediği anda gösterilmesini sağlayan araçtır. Veritabanından veri çekmek için bir sorgu kullanılır. Bir suçlunun ifadesini almak gibi düşünebilirsiniz. Gerekli bilgiyi almak için konuşmak yerine bir kaç satır kod ile bu bilgilerin çekildiği sanal ortamda, ne kadar fazla sorgu bulunursa site o kadar geç açılır. Site ziyaretçisinin yaptığı yorumda, ziyaretçinin T.C kimlik numarasına kadar bilgi istiyor ve bunu listeletiyorsanız bunlar gereksiz sorgulardır. Bu sorguları en aza indirgemek yararınıza olacaktır.

Çözümü

WordPress kullanıyorsanız WP Super Cache eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sitenizi ziyaret eden kişi için çerez bilgilerini tutar ve sitenize tekrar girdiğinde bu çerezler görüntülenir yani daha önceden sitenizden indirilmiş dosyaları görüntüler. Bu da sitenizin hızlı açılmasına olanak sağlar. Kendi kodladığınız bir CMS kullanıyorsanız bunun detaylı bilgilerini zaten biliyorsunuzdur. Veritabanınız da ki sorgu sayısını düşürebildiğiniz kadar düşürün.

4-) İçerik Kaynaklı Site Yavaşlığı

Web site içeriğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan oluşuyorsa sitenizin yavaş açılma sebeplerinden birisi de budur. Siteniz bir fotoğraf galerisi sitesi ise pek tabi ki kaliteli fotoğraflar yüklemek kadar doğal bir neden olamaz ancak çözüm yolumuz ile sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Çözümü

İçeriklerin listelendiği ana sayfada görsellerin kalitesini düşürün. İçerik sayfasında ise istediğiniz kalitede görsel paylaşabilirsiniz. Ana sayfasının hızlı yüklendiği bir site olumlu puan alacaktır. İçerik sayfasının geç yüklenme sorununu ise, kalitesi yüksek olan fotoğrafı başka bir siteye yönlendirerek aşabilirsiniz. Örneği siteniz.com/dag-manzalari.jpg dosyanızı direk içerik ana sayfasına yüklemeyin de Fotoğrafı Görmek İçin Tıklayın bağlantısı oluşturarak yeni bir sekme de açın. Bu durum kullanıcının kafasında görselin geç yüklendiği algısını oluşturur ve sitenin yavaş yüklenmesi gibi sorun aklına gelmez.

5-) Reklam Kaynaklı Site Yavaşlığı

Sitenizden gelir elde etmek tabi ki sizinde hakkınız ancak adı sanı belli olmayan firmalar(!)dan aldığınız reklamları yayınlamak sizin zararınıza olacaktır. Bu gibi siteler kalitesiz sunucu firmalarından istifade ederek bir hevesle açtıkları sitelerine aşırı yoğunluk olduğunda erişilemiyor. Bu erişilememe sorununda ise sitenize reklam için eklediğiniz bağlantı kodlarında aksaklık meydana geliyor. Haliyle sitenizin açılması da bir hayli geç oluyor.

Çözümü

Bilindik firmaları tercih etmenizdir. Adsense, Admatic, AdMob gibi kullanıcı dostu siteleri tercih ettiğinizde siteleriniz de reklam kaynaklı herhangi bir yavaşlık olmayacaktır.

WordPress’de Oluşan Site Yavaşlıkları

Bu konu çok geniş olduğu için numaralandırmadım. Tavsiye edeceğim bir kaç eklenti ile sitenizi ciddi anlamda hızlandıracaksınız. Eklentileri mecbur olmadığınızda kullanmayınız demiştim ama durum bu kadar ciddiyse kullanmak en yararlı çözüm olacaktır.

  • WP-Super Cache
  • Akismet
  • Jetpack

Yukarıda ki üç eklentiyi kurup etkinleştirdiğiniz de siteniz de gözle görülür bir değişim olacaktır. Sitenizin hız testini yapın ve bu üç eklentiyi kurduktan sonra tekrar bir hız testi yapın sonucu kesin bir şekilde görün.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Sitenin Çok Geç Açılmasının Nedenleri YAPILAN YORUMLAR