Sorunsuz Film Nasıl İzlenir?


Biz Türkler film izlemeyi genellikle çok seven bir toplumuz. Tabi ki bu sevgimizi illegal koşullarda bile olsa yerine getirmekten çekinmiyoruz. Bu yazımda İnternet üzerinden sorunsuz nasıl film izlenebileceğini kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Öncelikle şuna karar vermeliyiz. Filmi yasal mı izleyeceğim yoksa yasal olmayan illegal yolları kullanarak mı izleyeceğim?. Yasal bir yolla film izleyeceğinizi varsayarak başlıyorum.

Digitürkplay, BluTV, Tivibu, Mubi gibi yasal film platformlarını kullanarak yüksek çözünürlükte, kaliteli filmleri yasal yollar ile izlemiş olursunuz. Filmlerde Türkçe dublaj seçeneği olması ekstra bir avantaj gibi görünüyor fakat RTÜK kurallarına göre filmlerde bulunan uygunsuz sahneler kesintilere uğrayarak biz kullanıcılara sunulduğundan bazı sahneleri kaçırıyor veya sansüre uğruyoruz. Bu durumda bizim film keyfimize çelme takıyor, izlediğimiz filmi o andan sonra zehir etmeye başlıyor.

Digitürkplay ile ayda 5 TL ye sinema üyeliği alarak, BluTV ile ayda 6 TL’ye paket satın alarak filmlere erişebiliyoruz. Paket fiyatları kimine göre pahalı kimine göre elinin kiri bile sayılmasa da birazdan yazacağım illegal yolları görünce insanın sansürlü ve ne kadar kaliteli olursa olsun torrent kalitesinden eksik olduğunu anladığınız an ödemiş olduğunuz paraya acıyabilirsiniz.

Şimdi ise illegal yollardan biraz bahsedeyim. En büyük illegal yollardan birisi Torrent. Torrent ile istediğiniz kalitede filmi, istediğiniz dil seçeneğinde ve alt yazısı ile birlikte indirip, izleyebiliyorsunuz ve bunun için ücret ödeyip ödememek  tamamen size kalmış bir opsiyon. Özel bir torrent sitesine üye olmak istiyorsanız elbet bir ücret ödemek zorundasınız ama ücretsiz dediğimiz public trackerlar sayesinde dilediğiniz filmi indirip izleyebilirsiniz.

Birde stream özelliği bulunan çevrim içi film izleme siteleri mevut. Bu siteler genellikle bol reklamlı, her yerinden açılır pencere fışkıran siteler oluyor. Çok nadir sitede gerçek HD kalitesine ulaştığınızı söylemeyi bir borç bilirim. Zira bazı kullanıcılar izledikleri tüm filmlerin HD olduklarını düşünüyorlar. “Ama ben player ayarından 1080’i seçtim” diyor ama bilmiyor ki video kalitesini görüntü boyutu değil bitrate’nin sağladığını. Bitrate dediğimiz şey düz mantıkla kalite diyebiliriz. Film özellikleri uygulaması olan Media Info uygulamasında Bitrate değeri ne kadar fazla ise görüntü o kadar kaliteli olur. Ortalama 1080p bir film için 12 ile 15 Mb bitrate göze hoş gelen kaliteyi bize yansıtır.

Legal ve legal olmayan yolları ben yazdım, kararı vermek size kalmış. Bana göre sorunsuz izleme yöntemi tabi ki yasal olan yöntemdir ama sansüre uğramak can sıktığında illegallik bazen can suyu olabilir.

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

Sorunsuz Film Nasıl İzlenir? YAPILAN YORUMLAR