uTorrent Ayarları Nasıl Yapılır?


uTorrent bildiğimiz üzere dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip torrent istemcisidir. Tabi hal böyle olunca bir çok detay ayarı ve buna bağlı olarak hız artışı, performans yükselmesi gibi ayrıntıların yer aldığı seçenekler sekmesi var oluyor. Bu kısımda yapacağımız ayarlar ile ücretsiz versiyonda reklamları kaldıracağız, bazı hız kısıtlama unsurlarını engelleyeceğiz ve hiçbir siteden ban yememeniz için önemi bir ayardan bahsedeceğiz.

1-) uTorrent Reklam Engelleme

Aile fertlerinden birisi içeri girdiğinde yanlış anlayabilmesi muhtemel reklamları basit iki ayar ile kaldırabiliyoruz. Gerçekten niyetimiz öyle olmasa da bazen aşırı saçma reklamların bizi zor durumda bıraktığını biliyoruz.

Bu şekilde ki gibi reklamsız(sadece sağ altta yükselt resmi var o da hiç değişmiyor yani sıkıntı olmaz.) kullanmak için; Seçenekler -> Tercihler -> Gelişmiş sekmesinde ki kutucuğa offers yazıyoruz ve en aşağıya inerek offers.left_rail_offer_enabled ve offers.sponsored_torrent_offer_enabled kısımlarında ki true yazan yere çift tıklayıp false yaptıktan sonra tamam deyip çıkıyoruz. Reklamlar kalkmış olacak.

2-) Hız Artışı Sağlama Ayarı

Torrent sitelerinin bazıları dosyalar ilk sunulduğunda hız limiti koyarlar. Bunun sebebi ilk sunan kişiye aşırı bir yük oluşturmadan daha çok kişinin indirmesini sağlamaktır ama bu yöntem tabi ki de kullanıcıların canını sıkmakla beraber bir takım argo sözcüklerinde ağızdan kaçmasına sebep olmaktadır. Eğer ki hız limiti varsa bunu kaldırmak için Seneçekler -> Tercihler -> BitTorrent sekmesinde yer alan Protokol Şifrelemesi bölümünde ki Giden kısmına Etkisiz olan kısmı Etkin kısmını seçmemiz gerekir.

3-) Sitelerden Ban Yemenize Sebep Olabilecek Bir Ayarı Kapatmak: DHT

DHT kullanımı public(genel) yani ücretsiz sitelerin dosyalarında kullanılmasın da oldukça fayda sağlar fakat private(özel) yani ücretli Türknova, İPTorrents gibi sitelerde sorun yaratabilecek bir özelliktir.

DHT’nin ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse: Örneğin bir film indiriyorsunuz private bir torrent sitesinden. O private siteye üye olmayan herkes sizin indirmiş olduğunuz o dosyaya erişebilir ve bir filmi onlarca kez indirmeniz site sahipleri tarafından hiç hoş karşılanmaz. Bu yöntem istem dışı olsa da ban yeme sebebidir. Bu ayarı kapatmak için Seçenekler -> Tercihler -> BitTorrent sekmesinden DHT’yi etkinleştir kısmında ki tiki kaldırıyoruz.

4-) Sıralı Dosya İndirme – Kuyruklama

Sıralı olarak iş yaptırmak ne güzel. Birisi bitmeden diğerine başlama sadece bir tanesine odaklan diye emir vermek ne kadar yaratıcı. Bu ayarı yaptıktan sonra torrent dosyalarımızı listeleyerek kafamız rahat indirmeleri gerçekleştirebiliriz. Seçenekler -> Tercihler -> Kuyruklama sekmesinden Etkin indirme sayısı kısmını 1 yaparak ayarımızı gerçekleştirmiş oluyoruz.

 

RAR ŞİFRESİ: mertcankiyak.info

uTorrent Ayarları Nasıl Yapılır? YAPILAN YORUMLAR